Američtí vědci zjistili, že nejčastěji podvádí vědci z USA

18.03.2016 - redakce 100+1


Reklama

Falšování vědeckých výsledků je staré jako věda sama a dochází k němu samozřejmě i dnes. Na jeho analýzu se zaměřuje například Daniele Fanelli, vedoucí výzkumný pracovník na Stanford University.

TIP: Nejzajímavější případy oklamané vědy

Fanelli v několika rozsáhlých anketách sledoval, jak badatelé přistupují k pravosti vlastních výsledků. Ve 2 % případů dotázaní připustili, že svá data falšovali nebo manipulovali, 14 % z nich navíc uvedlo, že znají kolegu, který podvádí. Falšování se liší i napříč obory: Nejvíc podvodníků lze podle Fanelliho najít na poli psychologie a psychiatrie, zatímco například v astrofyzice dochází k záměrnému vědeckému zkreslení málokdy.

Rovněž příspěvky z USA obvykle vykazují víc falešných výsledků než podobné výzkumy v Evropě či Kanadě. Na vině je zřejmě tamní konkurence a silný tlak na úspěch badatelů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907