Američtí vědci zjistili, že nejčastěji podvádí vědci z USA

18.03.2016 - redakce 100+1


Reklama

Falšování vědeckých výsledků je staré jako věda sama a dochází k němu samozřejmě i dnes. Na jeho analýzu se zaměřuje například Daniele Fanelli, vedoucí výzkumný pracovník na Stanford University.

TIP: Nejzajímavější případy oklamané vědy

Fanelli v několika rozsáhlých anketách sledoval, jak badatelé přistupují k pravosti vlastních výsledků. Ve 2 % případů dotázaní připustili, že svá data falšovali nebo manipulovali, 14 % z nich navíc uvedlo, že znají kolegu, který podvádí. Falšování se liší i napříč obory: Nejvíc podvodníků lze podle Fanelliho najít na poli psychologie a psychiatrie, zatímco například v astrofyzice dochází k záměrnému vědeckému zkreslení málokdy.

Rovněž příspěvky z USA obvykle vykazují víc falešných výsledků než podobné výzkumy v Evropě či Kanadě. Na vině je zřejmě tamní konkurence a silný tlak na úspěch badatelů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907