Andělský strom u Charlestonu: Staletý dub nese jméno krutého černošského otrokáře

17.01.2022 - Marek Telička

Pokud by vás cesta zavedla do města Charleston v Jižní Karolíně, určitě se poptejte, jak se dostat na ostrov John´s Island. Na něm totiž roste takzvaný Andělský strom, po němž byl pojmenován i park, který se rozkládá kolem něj a je přístupný bez jakéhokoli poplatku.

<p>Dub virginský <em>(Quercus virginiana)</em> známý jako Andělský strom, roste na Janově ostrově (John´s Island) u pobřeží Jižní Karolíny. Na ostrově o rozloze 220 km² žije 14 000 lidí.</p>

Dub virginský (Quercus virginiana) známý jako Andělský strom, roste na Janově ostrově (John´s Island) u pobřeží Jižní Karolíny. Na ostrově o rozloze 220 km² žije 14 000 lidí.


Reklama

O mimořádnosti tohoto staletého dubu virginského (Quercus virginiana) svědčí už samotný fakt, že se stal symbolem Charlestonu, aniž ovšem leží v samotném městě. Když strom spatříte na vlastní oči, určitě vás ohromí jeho obrovitá koruna, která údajně pokrývá stínem plochu 1 600 m². Kmen má v obvodu 8,5 metru, větve sahají 20 metrů vysoko a největší vzdálenost mezi protilehlými větvemi byla změřena na 57 metrů.

Někteří lidé věří, že je dub 1 500 let starý, ale konzervativní (a pravděpodobně správné) odhady hovoří o věku 400–500 let. Rozhodně tedy není nejstarším stromem „na východ od Mississippi“, jak se někdy uvádí. V oblasti amerického jihu totiž roste množství tisovců dvouřadých (Taxodium distichum), které jej věkem určitě předčí. 

TIP: Nejstarší stromy v ohrožení: Zahubí globální oteplování borovice dlouhověké?

Název stromu je odvozen od jména Justuse Angela (tedy Justuse „Anděla“), svobodného černocha, který byl na otrokářském jihu počátkem 19. století sám vlastníkem otroků i majitelem ostrova John´s Island. Justus byl ovšem anděl jen podle jména a nad svými otroky, jichž v roce 1830 vlastnil 84, vládnul tvrdou rukou. Neposlušné nemilosrdně trestal a nejeden černoch, který v zoufalství z jeho pozemků uprchl, byl po zadržení pověšen, dost možná právě na Andělském stromě. Podle místních legend se zde duše dřívějších otroků dodnes objevují v podobě andělů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907