Teplotní stupnice Anderse Celsia je o více než 100 let starší než stupnice Williama Thomsona, autora Kelvinovy stupnice. Proč astronomové dávají přednost lordu Kelvinovi?
Tzv. absolutní teplotní škálu nepoužívají preferenčně pouze astronomové: Má velké uplatnění ve všech odvětvích fyziky. Odvozuje se totiž přímo od termodynamických vlastností látek a v jistém smyslu jde o parametr odpovídající vnitřní energii. Například tlak plynu je tudíž – v idealizovaném případě – násobkem termodynamické teploty systému, podobně jako střední kinetická energie částic plynu.
TIP: Proč je vesmír tak chladný?
Absolutní teplotní škálu zavedl v polovině 19. století lord Kelvin (vlastním jménem William Thomson) a nastavil ji tak, aby její nulový bod odpovídal nedosažitelnému, zcela klidovému stavu a velikost jednoho dílku se rovnala dílku Celsiovy stupnice, která je zhruba o sto let starší. V důsledku toho se přepočet mezi oběma škálami zjednodušil: Celsiovy stupně dostaneme, když vezmeme hodnotu v Kelvinech a odečteme číslo 273,15.
Důvodem vzniku nového systému bylo odstranění záporných hodnot při fyzikálních výpočtech. Právě ve fyzice a jí příbuzných vědách se z těchto důvodů používá dodnes. Jediná ze všech stupnic se neoznačuje ve stupních, ale přímo v Kelvinech. Pokud ale narazíte na stupně Kelvina ve starší knize, není to špatně, až do roku 1968 to bylo přípustné.
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.