Anders Celsius vs. lord Kelvin: Proč astronomové používají Kelvinovu stupnici?

23.01.2021 - Michal Švanda

Teplotní stupnice Anderse Celsia je o více než 100 let starší než stupnice Williama Thomsona, autora Kelvinovy stupnice. Proč astronomové dávají přednost lordu Kelvinovi?

<p>Základní bod Kelvinovy stupnice tvoří absolutní nula, tedy teplota, při níž by ustal veškerý pohyb a těleso by nemělo žádnou tepelnou energii. Ve vesmíru taková teplota neexistuje, lze se k ní pouze přiblížit.</p>

Základní bod Kelvinovy stupnice tvoří absolutní nula, tedy teplota, při níž by ustal veškerý pohyb a těleso by nemělo žádnou tepelnou energii. Ve vesmíru taková teplota neexistuje, lze se k ní pouze přiblížit.


Reklama

Tzv. absolutní teplotní škálu nepoužívají preferenčně pouze astronomové: Má velké uplatnění ve všech odvětvích fyziky. Odvozuje se totiž přímo od termodynamických vlastností látek a v jistém smyslu jde o parametr odpovídající vnitřní energii. Například tlak plynu je tudíž – v idealizovaném případě – násobkem termodynamické teploty systému, podobně jako střední kinetická energie částic plynu.

TIP: Proč je vesmír tak chladný?

Absolutní teplotní škálu zavedl v polovině 19. století lord Kelvin (vlastním jménem William Thomson) a nastavil ji tak, aby její nulový bod odpovídal nedosažitelnému, zcela klidovému stavu a velikost jednoho dílku se rovnala dílku Celsiovy stupnice, která je zhruba o sto let starší. V důsledku toho se přepočet mezi oběma škálami zjednodušil: Celsiovy stupně dostaneme, když vezmeme hodnotu v Kelvinech a odečteme číslo 273,15.

Důvodem vzniku nového systému bylo odstranění záporných hodnot při fyzikálních výpočtech. Právě ve fyzice a jí příbuzných vědách se z těchto důvodů používá dodnes. Jediná ze všech stupnic se neoznačuje ve stupních, ale přímo v Kelvinech. Pokud ale narazíte na stupně Kelvina ve starší knize, není to špatně, až do roku 1968 to bylo přípustné.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907