Ani pro krysy není modrá dobrá: Modré světlo je nutí k mlsání

30.06.2021 - Zuzana Teličková

Výzkum provedený ve spolupráci univerzity v Amsterodamu a ve Štrasburku ukázal, že takzvané modré světlo výrazně narušuje biorytmy laboratorních krys. Jde o jeden z mnoha důkazů škodlivosti tohoto osvětlení v pozdních hodinách.

<p>Ačkoli byly pokusné krysy vystaveny modrému světlu jedinou hodinu, projevilo se to okamžitě větším sklonem k „mlsání“, v tomto případě konzumací cukrem vylepšené vody.</p>

Ačkoli byly pokusné krysy vystaveny modrému světlu jedinou hodinu, projevilo se to okamžitě větším sklonem k „mlsání“, v tomto případě konzumací cukrem vylepšené vody.


Reklama

Už dřívější studie ukázaly souvislost mezi obezitou a množstvím světla, kterému je organismus v noci vystaven. Velká část tohoto nočního osvětlení pochází z LED svítilen a LED obrazovek. Sítnice je na tento typ světla velmi citlivá a okamžitě o něm předává informaci mozkovým centrům, jež regulují chuť k jídlu. 

Vedoucí výzkumu Anayanci Masís-Vargas a její kolegové si vybrali laboratorní krysy, které mají denní aktivitu. Chtěli se tak co nejvíce přiblížit podmínkám, za jakých pracuje lidský organismus. Poté krysy umístili do výběhu, kde měla zvířata na výběr mezi standardním krmením pro hlodavce, obyčejnou vodou, sádlem a cukrovou vodou.

Na jedinou hodinu v noci pak byly krysy vystaveny působení modrého světla. Pokaždé, když byl takto světlem narušen spánek pokusných zvířat, měly krysy větší tendenci pít cukrovou vodu. Tím by se u nich postupně vyvinula tendence k obezitě a nakonec i sklon ke vzniku cukrovky.

TIP: Trápí vás migréna? Možná vám pomůže zelené světlo!

„I na tomto pokuse je vidět, že bychom i my lidé měli v nočním čase co nejvíc omezovat dobu, po kterou jsme modrému světlu vystaveni,“ komentovala výsledky studie Anayanci Masís-Vargas.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907