„Ano“ zimního krále Fridricha Falckého

- Redakce Živá historie

<p><strong>Fridrich Falcký</strong>, též Bedřich Falcký, byl vévoda a kurfiřt falcký, vůdce Protestantské unie a král český (1619–1620). Pocházel z rodu falckých Wittelsbachů. <strong>Kvůli své pouze roční vládě je známý jako „Zimní král“</strong>.</p>

Fridrich Falcký, též Bedřich Falcký, byl vévoda a kurfiřt falcký, vůdce Protestantské unie a král český (1619–1620). Pocházel z rodu falckých Wittelsbachů. Kvůli své pouze roční vládě je známý jako „Zimní král“.

26 . 9 . 1619

Reklama

Psalo se 26. září roku 1619, když dorazila do Čech na první pohled potěšující zpráva. Vévoda Fridrich Falcký si promyslel návrh, který mu učinili představitelé českých stavů – tedy stát se českým králem, a kývl na něj. V tak složité situaci a době (tedy na samém počátku třicetileté války) to jistě nebylo příliš jednoduché rozhodování.

TIP: Fridrich Falcký v exilu: Pobělohorské osudy „Zimního krále“

Koruny ani královského lesku si ale dlouho neužíval – už v listopadu roku 1620 byla česká armáda rozdrcena v bitvě na Bílé hoře. Fridrich poté zmizel do Vratislavi a ponechal tak Habsburkům volnou cestu zpátky na český trůn.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907