Antonín Švehla: Trvale nejvlivnější prvorepublikový politik

18.08.2017

Antonín Švehla -<p>Peníze ho nezajímaly. Když dostal premiérský plat, strčil ho do šuplíku</p>
Antonín Švehla -

Peníze ho nezajímaly. Když dostal premiérský plat, strčil ho do šuplíku


Reklama

Přestože neměl vysokoškolské vzdělání jako většina tehdejších československých politiků, s pomocí selského rozumu se vyšvihl mezi elitu. Masaryk dokonce za označil Antonína Švehlu  za jednoho z nejvýznamnějších státníků Evropy.

Na venkově je síla

Narodil se na rodinném statku v Hostivaři u Prahy. Vyučil se pekařem a měl blízko k národním sociálům. Avšak po smrti otce se spolu s matkou ujal správy statku. Začátkem století napomáhal vzniku sjednocené agrární strany, brzy se dostal do jejího čela i mezi autory jejího politického programu. Vyhlásil heslo, které získalo oblibu: „Venkov jedna rodina!“

Neuměl dobře německy, proto nekandidoval do Říšského sněmu, ale jenom do sněmu zemského. Za první světové války patřil mezi vedoucí činitele protirakouského odboje. Spolu s Rašínem organizoval převzetí moci. Věděl, že nejdůležitější je vládnout nad potravinami, proto zajistil Obilní ústav a zastavil dodávky obilí do Rakouska.

Jako několikanásobný čs. ministr se podílel jak na vypracování ústavy, tak na pozemkové reformě. Snažil se, aby agrární politika vlády i strany byla přijatelná jak pro velkostatkáře, tak pro drobné zemědělce. V letech 1922–1929 (s výjimkou krátkého období úřednické vlády), kdy byl premiérem, se zasazoval o řešení sociálních otázek.

Plat? Děkuji, nepotřebuji

V roce 1937 odmítl kandidovat na prezidenta proti Masarykovi a naopak ho podpořil. V době, kdy ještě neměl Beneš pevné postavení, uvažoval Masaryk o Švehlovi jako o svém dočasném nástupci na Hradě.

Zatímco ostatní „muži osmadvacátého října“ měli vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání, Švehla ne, ale hodně sám studoval. Měl však tolik selského rozumu, že se vyšvihl jako schopný politik a mistr kompromisů. Známý internista profesor Josef Charvát vzpomínal, že po smrti se našel v jeho psacím stole veškerý plat, který pobíral jako předseda vlády. Není divu – o peníze se nikdy nezajímal, živil ho statek v Hostivaři. Když dostal premiérský plat, strčil ho do šuplíku.
Zatímco Beneše si cizí politici cenili jako diplomata, Švehlu považovali za mistra vnitřní politiky. „Švehla je velký státník a neváhám říci, že jeden z největších státníků v Evropě,“ řekl o něm Masaryk. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie) 5/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, ElektracentrumDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907