Archeologové narazili v severním Izraeli na zlatý poklad byzantských mincí

07.10.2022 - Stanislav Mihulka

Ruiny antického města Banias na svahu hory Hermon ukrývaly 44 zlatých solidů z časů Byzantské říše

<p>Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. <em>(foto: Israel Antiquities Authority, Dafna Gazit, CC BY 4.0)</em></p>

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna Gazit, CC BY 4.0)


Reklama

Na „horké půdě“ Golanských výšin na severu Izraele, na svahu hory Hermon, se nacházejí ruiny antického sídla Banias. Místní tady dříve uctívali boha lesů a pastvin Pana a později zde vyrostlo město Caesarea Philippi. Křesťané věří, že na stejném místě, přibližně půl roku před ukřižováním, prohlásil apoštol Petr Ježíše Kristem (tj. „pomazaným“, „Mesiášem“, „Bohem vyvoleným králem“).

Izraelští archeologové v těchto místech nedávno objevili zlatý poklad, který byl ukryt v základech kamenné zdi. Podle expertů tam poklad mohl zanechat někdo, kdo se snažil uprchnout v době útoku muslimů. Jak uvádí Yoav Lerer, vedoucí vykopávek Izraelského památkového úřadu (IAA): „Objev zachycuje specifický moment historie. Můžeme si představit majitele mincí, který se snaží ukrýt svůj majetek, zřejmě kvůli válce, a doufá, že si jej později vyzvedne. Dnes ale víme, že se mu to nepodařilo.

Poklad z hory Hermon

Nalezený poklad tvoří 44 zlatých byzantských mincí a další cennosti. Všechny mince jsou byzantské solidy, které platily v Byzantské říši i na mnoha okolních územích zhruba v letech 330 až 1453 našeho letopočtu. V pokladu jsou mince, které byly raženy, když v Byzanci vládl císař Fokas (602-610) a Herakleios (610-641). Nejmladší mince v pokladu byla ražena v roce 635.

TIP: V Izraeli odkryli byzantský kostel zasvěcený neznámému mučedníkovi

Kromě zlatého pokladu archeologové odkryli ruiny budov, vodní kanály a potrubí, pec na výrobu keramiky, bronzové mince, keramické střepy, a také skleněná a kovové artefakty. „Objev pokladu se zlatými mincemi by rovněž mohl osvětlit ekonomiku Baniasu, na sklonku vlády Byzantské říše v této oblasti,“ doplňuje Lerer.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907