Archeologové narazili v severním Izraeli na zlatý poklad byzantských mincí

07.10.2022 - Stanislav Mihulka

Ruiny antického města Banias na svahu hory Hermon ukrývaly 44 zlatých solidů z časů Byzantské říše

<p>Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. <em>(foto: Israel Antiquities Authority, Dafna Gazit, CC BY 4.0)</em></p>

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna Gazit, CC BY 4.0)


Reklama

Na „horké půdě“ Golanských výšin na severu Izraele, na svahu hory Hermon, se nacházejí ruiny antického sídla Banias. Místní tady dříve uctívali boha lesů a pastvin Pana a později zde vyrostlo město Caesarea Philippi. Křesťané věří, že na stejném místě, přibližně půl roku před ukřižováním, prohlásil apoštol Petr Ježíše Kristem (tj. „pomazaným“, „Mesiášem“, „Bohem vyvoleným králem“).

Izraelští archeologové v těchto místech nedávno objevili zlatý poklad, který byl ukryt v základech kamenné zdi. Podle expertů tam poklad mohl zanechat někdo, kdo se snažil uprchnout v době útoku muslimů. Jak uvádí Yoav Lerer, vedoucí vykopávek Izraelského památkového úřadu (IAA): „Objev zachycuje specifický moment historie. Můžeme si představit majitele mincí, který se snaží ukrýt svůj majetek, zřejmě kvůli válce, a doufá, že si jej později vyzvedne. Dnes ale víme, že se mu to nepodařilo.

Poklad z hory Hermon

Nalezený poklad tvoří 44 zlatých byzantských mincí a další cennosti. Všechny mince jsou byzantské solidy, které platily v Byzantské říši i na mnoha okolních územích zhruba v letech 330 až 1453 našeho letopočtu. V pokladu jsou mince, které byly raženy, když v Byzanci vládl císař Fokas (602-610) a Herakleios (610-641). Nejmladší mince v pokladu byla ražena v roce 635.

TIP: V Izraeli odkryli byzantský kostel zasvěcený neznámému mučedníkovi

Kromě zlatého pokladu archeologové odkryli ruiny budov, vodní kanály a potrubí, pec na výrobu keramiky, bronzové mince, keramické střepy, a také skleněná a kovové artefakty. „Objev pokladu se zlatými mincemi by rovněž mohl osvětlit ekonomiku Baniasu, na sklonku vlády Byzantské říše v této oblasti,“ doplňuje Lerer.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907