Archeologové narazili v severním Izraeli na zlatý poklad byzantských mincí

Ruiny antického města Banias na svahu hory Hermon ukrývaly 44 zlatých solidů z časů Byzantské říše

07.10.2022 - Stanislav MihulkaNa „horké půdě“ Golanských výšin na severu Izraele, na svahu hory Hermon, se nacházejí ruiny antického sídla Banias. Místní tady dříve uctívali boha lesů a pastvin Pana a později zde vyrostlo město Caesarea Philippi. Křesťané věří, že na stejném místě, přibližně půl roku před ukřižováním, prohlásil apoštol Petr Ježíše Kristem (tj. „pomazaným“, „Mesiášem“, „Bohem vyvoleným králem“).

Izraelští archeologové v těchto místech nedávno objevili zlatý poklad, který byl ukryt v základech kamenné zdi. Podle expertů tam poklad mohl zanechat někdo, kdo se snažil uprchnout v době útoku muslimů. Jak uvádí Yoav Lerer, vedoucí vykopávek Izraelského památkového úřadu (IAA): „Objev zachycuje specifický moment historie. Můžeme si představit majitele mincí, který se snaží ukrýt svůj majetek, zřejmě kvůli válce, a doufá, že si jej později vyzvedne. Dnes ale víme, že se mu to nepodařilo.

Poklad z hory Hermon

Nalezený poklad tvoří 44 zlatých byzantských mincí a další cennosti. Všechny mince jsou byzantské solidy, které platily v Byzantské říši i na mnoha okolních územích zhruba v letech 330 až 1453 našeho letopočtu. V pokladu jsou mince, které byly raženy, když v Byzanci vládl císař Fokas (602-610) a Herakleios (610-641). Nejmladší mince v pokladu byla ražena v roce 635.

TIP: V Izraeli odkryli byzantský kostel zasvěcený neznámému mučedníkovi

Kromě zlatého pokladu archeologové odkryli ruiny budov, vodní kanály a potrubí, pec na výrobu keramiky, bronzové mince, keramické střepy, a také skleněná a kovové artefakty. „Objev pokladu se zlatými mincemi by rovněž mohl osvětlit ekonomiku Baniasu, na sklonku vlády Byzantské říše v této oblasti,“ doplňuje Lerer.


Další články v sekci