V Izraeli odkryli byzantský kostel zasvěcený neznámému mučedníkovi

09.09.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Mozaika z objeveného kostela, poškozená v obrazoboreckém období</p>

Mozaika z objeveného kostela, poškozená v obrazoboreckém období


Reklama

Ne všechny archeologické památky v Izraeli pocházejí ze starozákonních dob. Dokladem je i nedávno objevený velký kostel z období Byzance, který byl postaven asi před 1 500 lety. Podle dochovaných řeckých nápisů byl zasvěcen „slavnému mučedníkovi“. Jeho totožnost ale zůstává neznámá.

V době, kdy byl tento kostel postaven, se na území dnešního Izraele rozkládala Byzantská říše. Z nápisů v kostele vyplývá, že byl rozšířen za vlády císaře Tiberia II. Konstantinose, v letech 578 až 582. Byzanc o Izrael a okolní území přišla brzy poté, když je dobyl islámský Rášidský chalífát, mezi lety 634 a 638. Navzdory příchodu islámu ale kostel prosperoval a fungoval dál. Až do desátého století nebyl opuštěn.

"Slavný mučedník"

Kostel, kterému archeologové přezdívají „Kostel slavného mučedníka“, byl odkryt během vykopávek v roce 2017. Nalézá se asi 24 kilometrů jihovýchodně od Jeruzaléma, v Judských horách, které tvoří předěl mezi pobřežní nížinou Šefela a Judskou pouští. Nejprve to v průběhu pátého století byla podzemní kaple v jeskyni.

TIP: Co prozradil rozbor 1500 let starých odpadků ze starověké Byzance?

V šestém století nad jeskyní vyrostl kostel s mozaikami. Jeskyně byla přebudována na hrobku, kde byly zřejmě uloženy ostatky „slavného mučedníka“. Podle archeologů mohlo jít o Zachariáše, což je jméno několikrát zmiňované v Bibli, ale není jasné, který by to měl být, ani zda vůbec šlo o postavu z Bible. Vykopávky v místě kostela pokračují. Snad se časem dozvíme, kdo byl oním „slavným mučedníkem".

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907