Co prozradil rozbor 1500 let starých odpadků ze starověké Byzance?

28.03.2019 - Stanislav Mihulka

Skládky byzantského sídla v Negevské poušti odkrývají důvody kolapsu jednoho z nejstarších a nejdůležitějších nabatejských měst


Reklama

Skládky odpadků nejsou na první pohled příliš lákavými místy a nejspíš ani nikdy nebyly. Přesto ale neodolatelně lákají archeology, kteří tam nacházejí spoustu pozoruhodných informací. Zatímco města mohou být opakovaně přestavována, v dávných skládkách je postupně vepsaná historie lidského osídlení na daném místě, často do překvapivých detailů.

Archeologové nedávno prozkoumali skládky významného pouštního sídla Chaluca, ležícího v poušti Negev na území dnešního Izraele, které bývalo součástí Byzantské říše. Výzkum odhalil, že zdejší skládky byly po dlouhou dobu dobře organizované. V polovině 6. století našeho letopočtu ale nastala změna, která podle archeologů svědčí o zásadním selhání místní infrastruktury.

TIP: Archeologové objevili v Izraeli vzácnou kamennou masku. Je stará 9 tisíc let

Tehdy na severní polokouli udeřila malá doba ledová pozdní antiky a přes Středomoří se převalil Justiniánský mor. Ten zabil až 100 milionů lidí a měl naprosto drastický dopad na ekonomiku, kulturu a celou společnost východní části bývalé Římské říše a řady dalších zemí. Kvůli moru došlo k zásadnímu oslabení byzantské armády, která se z této rány již nikdy úplně nevzpamatovala. Na základě nových důkazů dospěli vědci k závěru, že úpadek Chalucy začal přinejmenším století před tím, než region ovládli muslimové.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907