Co prozradil rozbor 1500 let starých odpadků ze starověké Byzance?

Skládky byzantského sídla v Negevské poušti odkrývají důvody kolapsu jednoho z nejstarších a nejdůležitějších nabatejských měst

28.03.2019 - Stanislav Mihulka



Skládky odpadků nejsou na první pohled příliš lákavými místy a nejspíš ani nikdy nebyly. Přesto ale neodolatelně lákají archeology, kteří tam nacházejí spoustu pozoruhodných informací. Zatímco města mohou být opakovaně přestavována, v dávných skládkách je postupně vepsaná historie lidského osídlení na daném místě, často do překvapivých detailů.

Archeologové nedávno prozkoumali skládky významného pouštního sídla Chaluca, ležícího v poušti Negev na území dnešního Izraele, které bývalo součástí Byzantské říše. Výzkum odhalil, že zdejší skládky byly po dlouhou dobu dobře organizované. V polovině 6. století našeho letopočtu ale nastala změna, která podle archeologů svědčí o zásadním selhání místní infrastruktury.

TIP: Archeologové objevili v Izraeli vzácnou kamennou masku. Je stará 9 tisíc let

Tehdy na severní polokouli udeřila malá doba ledová pozdní antiky a přes Středomoří se převalil Justiniánský mor. Ten zabil až 100 milionů lidí a měl naprosto drastický dopad na ekonomiku, kulturu a celou společnost východní části bývalé Římské říše a řady dalších zemí. Kvůli moru došlo k zásadnímu oslabení byzantské armády, která se z této rány již nikdy úplně nevzpamatovala. Na základě nových důkazů dospěli vědci k závěru, že úpadek Chalucy začal přinejmenším století před tím, než region ovládli muslimové.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci