Reklama


Archeologové objevili v Izraeli vzácnou kamennou masku. Je stará 9 tisíc let

30.11.2018 - Stanislav Mihulka

Na Západním břehu Jordánu objevili archeologové výjimečně vzácný artefakt.

<p>Nově objevená kamenná maska z Izraele</p>

Nově objevená kamenná maska z Izraele


Reklama

V oblasti Hebronu, na Západním břehu Jordánu, objevili archeologové výjimečně vzácný artefakt. Jde o propracovanou kamennou masku z růžovožlutého vápence, která přináší zajímavý vhled do klíčového období lidské historie. 

Podle odborníků jde o velmi vzrušující nález. Realistická maska s otvory pro oči a ústa je do značné míry dokončená a vykazuje stopy po pečlivém zpracování kamennými nástroji. Zajímavý je i její zřetelný nos a zuby, načrtnuté kolem úst masky. Maska byla původně objevena na poli, později se dostala do rukou odborníků.

TIP: Archeologové odhalili záhadný kult lebek ve slavném tureckém Göbekli Tepe

Unikátní maska je stará přibližně 9 tisíc let. Pochází ze závěru období takzvaného předkeramického neolitu, kdy společnosti lovců a sběračů postupně zakládaly první stálá sídla a přecházely na zemědělství. Během těchto změn se výrazně proměnila i sociální struktura tehdejších lidí a došlo ke dramatickému nárůstu rituálních a později náboženských aktivit. Objevená maska byla podle všeho součástí tehdejších rituálů. V současnosti známe na celém světě pouze 15 srovnatelných masek. Maska z Hebronu je ale teprve druhá z nich, u které známe místo nálezu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, BBC

  • Zdroj fotografií: Clara Amit / Israel Antiquities Authority

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potřeba spánku je individuální záležitost. Přesto platí, že dospělý zdravý člověk by měl spát přibližně 8 hodin denně. Někdo potřebuje o hodinu více, jinému stačí o dvě hodiny méně.

Věda
Věda
Historie
Vesmír

Na tomto záběru je krásně vidět nejen zbarvení, podle nějž dostal tuleň leopardí druhové jméno, ale rovněž jeho úctyhodné zuby.

Příroda
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907