Archeologové objevili v Izraeli vzácnou kamennou masku. Je stará 9 tisíc let

30.11.2018 - Stanislav Mihulka

Na Západním břehu Jordánu objevili archeologové výjimečně vzácný artefakt.

<p>Nově objevená kamenná maska z Izraele</p>

Nově objevená kamenná maska z Izraele


Reklama

V oblasti Hebronu, na Západním břehu Jordánu, objevili archeologové výjimečně vzácný artefakt. Jde o propracovanou kamennou masku z růžovožlutého vápence, která přináší zajímavý vhled do klíčového období lidské historie. 

Podle odborníků jde o velmi vzrušující nález. Realistická maska s otvory pro oči a ústa je do značné míry dokončená a vykazuje stopy po pečlivém zpracování kamennými nástroji. Zajímavý je i její zřetelný nos a zuby, načrtnuté kolem úst masky. Maska byla původně objevena na poli, později se dostala do rukou odborníků.

TIP: Archeologové odhalili záhadný kult lebek ve slavném tureckém Göbekli Tepe

Unikátní maska je stará přibližně 9 tisíc let. Pochází ze závěru období takzvaného předkeramického neolitu, kdy společnosti lovců a sběračů postupně zakládaly první stálá sídla a přecházely na zemědělství. Během těchto změn se výrazně proměnila i sociální struktura tehdejších lidí a došlo ke dramatickému nárůstu rituálních a později náboženských aktivit. Objevená maska byla podle všeho součástí tehdejších rituálů. V současnosti známe na celém světě pouze 15 srovnatelných masek. Maska z Hebronu je ale teprve druhá z nich, u které známe místo nálezu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, BBC

  • Zdroj fotografií: Clara Amit / Israel Antiquities Authority

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907