Archeologové objevili v ruinách středověkého anglického kostela magická znamení

24.10.2020 - Stanislav Mihulka

Archeologický průzkum severozápadně od Londýna odhalil pozůstatky 700 let starého kostela. Kromě překvapivě zachovalého stavu zbytků kostela archeology překvapil nález magických znaků, které měly věřící chránit před čarodějnicemi

<p>Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.</p>

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.


Reklama

Přes anglický Stoke Mandeville má vést vysokorychlostní trať. Jak je v podobných případech obvyklé, před započetím stavby urychleně probíhají průzkumné archeologické práce. Tým archeologů stavební společnosti HS2 Ltd nedávno ohlásil pozoruhodné objevy v ruinách 700 let starého kostela St. Mary's.

Šéf vykopávek Michael Court a jeho tým našli na kamenech tohoto kostela tajuplné značky, které připomínají různé varianty loukoťového kola. Jde o takzvaná „znamení čarodějnic“ (anglicky „witch marks“). Jejich smyslem bylo odvrátit zlé duchy tím, že je spirituálně polapí v nekonečných linkách či vzorech těchto znamení. Podle Michaela Courta jde o fascinující okno do minulých časů na místě, které vlastně již dávno zmizelo v historii.

TIP: Brána do pekla: Jaká temná tajemství skrývá jeskyně Creswell Crags?

Dotyčný kostel St. Mary's byl postaven kolem roku 1070 jako soukromá kaple lorda ze Stoke Mandeville. V roce 1340 byl rozšířen do finální podoby, ve které pak sloužil i místním venkovanům. V šedesátých letech 19. století byl kostel zbořen, kvůli stavbě nového, který vyrostl blíže centru Stoke Mandeville. Vykopávky Courtova týmu zároveň ukázaly, že pod ruinami je zbytek kostela v překvapivě dobré kondici. Jde o podlahy a stěny vysoké zhruba 1,5 metru. 

Podobná znamení čarodějnic se nacházejí na řadě míst Velké Británie, včetně loni objeveného souboru magických znamení v jeskynním komplexu Creswell Crags. Tato znamení se obvykle umísťovala poblíž dveří, oken a ohnišť, kde lidé předpokládali největší výskyt pronikajících zlých duchů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907