Archeologové objevili v ruinách středověkého anglického kostela magická znamení

24.10.2020 - Stanislav Mihulka

Archeologický průzkum severozápadně od Londýna odhalil pozůstatky 700 let starého kostela. Kromě překvapivě zachovalého stavu zbytků kostela archeology překvapil nález magických znaků, které měly věřící chránit před čarodějnicemi

<p>Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.</p>

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.


Reklama

Přes anglický Stoke Mandeville má vést vysokorychlostní trať. Jak je v podobných případech obvyklé, před započetím stavby urychleně probíhají průzkumné archeologické práce. Tým archeologů stavební společnosti HS2 Ltd nedávno ohlásil pozoruhodné objevy v ruinách 700 let starého kostela St. Mary's.

Šéf vykopávek Michael Court a jeho tým našli na kamenech tohoto kostela tajuplné značky, které připomínají různé varianty loukoťového kola. Jde o takzvaná „znamení čarodějnic“ (anglicky „witch marks“). Jejich smyslem bylo odvrátit zlé duchy tím, že je spirituálně polapí v nekonečných linkách či vzorech těchto znamení. Podle Michaela Courta jde o fascinující okno do minulých časů na místě, které vlastně již dávno zmizelo v historii.

TIP: Brána do pekla: Jaká temná tajemství skrývá jeskyně Creswell Crags?

Dotyčný kostel St. Mary's byl postaven kolem roku 1070 jako soukromá kaple lorda ze Stoke Mandeville. V roce 1340 byl rozšířen do finální podoby, ve které pak sloužil i místním venkovanům. V šedesátých letech 19. století byl kostel zbořen, kvůli stavbě nového, který vyrostl blíže centru Stoke Mandeville. Vykopávky Courtova týmu zároveň ukázaly, že pod ruinami je zbytek kostela v překvapivě dobré kondici. Jde o podlahy a stěny vysoké zhruba 1,5 metru. 

Podobná znamení čarodějnic se nacházejí na řadě míst Velké Británie, včetně loni objeveného souboru magických znamení v jeskynním komplexu Creswell Crags. Tato znamení se obvykle umísťovala poblíž dveří, oken a ohnišť, kde lidé předpokládali největší výskyt pronikajících zlých duchů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907