Archeologové pod římským Koloseem objevili ostatky velmi nepravděpodobných gladiátorů

05.12.2022 - Stanislav Mihulka

Vedle lvů, medvědů, leopardů, slonů, hrochů nebo třeba pštrosů se krvavé zábavy v římském Koloseu účastnili i jezevčíci

<p>V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. <em>(foto: Unsplash, Katie Bernotsky, CC0)</em></p>

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie Bernotsky, CC0)


Reklama

V kanálech hluboko pod římským Koloseem se ukrývají kosti tvorů, kteří zde bojovali a umírali jako „gladiátoři“, kvůli rozptýlení obyvatel Říma. Mezi kostmi medvědů, lvů a leopardů ale na archeology čekalo i jedno překvapení. Narazili totiž na ostatky jezevčíků, kteří se podle všeho rovněž podíleli na bojích v aréně. K objevu došlo v rámci nového projektu, jehož cílem je průzkum sítě kanálů, které se dodnes nacházejí pod slavným Koloseem, největším amfiteátrem římské říše.

Gladiátoři říše zvířat

Podle historiků byla zvířata běžnou součástí krvavé podívané v římských amfiteátrech. Z Afriky i dalších oblastí se dovážela řada exotických druhů  vedle medvědů, lvů nebo třeba leopardů, to byli také sloni, hroši nebo například pštrosi. Gladiátorům je bylo dovoleno „lovit“, což mohlo být  v řadě případů nebezpečnější než bojovat s lidskými protivníky. Výjimečná zvířata bývala také vystavována, podobně jako dnes v zoologických zahradách a někdy v aréně bojovala zvířata proti jiným zvířatům.

Zatím není jasné, jakou roli v římských amfiteátrech hráli jezevčíci. Jejich kosti údajně naznačují, že ve svém účinkování nebyli příliš úspěšní a často končili mezi poraženými. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že se podíleli na „loveckých“ představeních s cizokrajnými zvířaty, zřejmě ve větších počtech.

TIP: Krvavý sport v Koloseu: Gladiátory sledovaly desetitisíce diváků

Kromě zvířecích kostí archeologové narazili i na řadu cenných nálezů, které nabízejí unikátní pohled na každodenní život ve starověkém Římě. Šlo například o 50 bronzových a jednu stříbrnou minci. Podle vědců šlo patrně o mince, které do arény házeli rozjaření diváci, později spláchnuté do kanálů společně s krví a vnitřnostmi poražených gladiátorů a zvířat. Badatelé narazili i na množství semen chutných plodů, jako jsou fíky, hroznové víno, melouny nebo olivy – podle všeho pozůstatky občerstvení dávných diváků.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907