Vedle lvů, medvědů, leopardů, slonů, hrochů nebo třeba pštrosů se krvavé zábavy v římském Koloseu účastnili i jezevčíci
V kanálech hluboko pod římským Koloseem se ukrývají kosti tvorů, kteří zde bojovali a umírali jako „gladiátoři“, kvůli rozptýlení obyvatel Říma. Mezi kostmi medvědů, lvů a leopardů ale na archeology čekalo i jedno překvapení. Narazili totiž na ostatky jezevčíků, kteří se podle všeho rovněž podíleli na bojích v aréně. K objevu došlo v rámci nového projektu, jehož cílem je průzkum sítě kanálů, které se dodnes nacházejí pod slavným Koloseem, největším amfiteátrem římské říše.
Podle historiků byla zvířata běžnou součástí krvavé podívané v římských amfiteátrech. Z Afriky i dalších oblastí se dovážela řada exotických druhů – vedle medvědů, lvů nebo třeba leopardů, to byli také sloni, hroši nebo například pštrosi. Gladiátorům je bylo dovoleno „lovit“, což mohlo být v řadě případů nebezpečnější než bojovat s lidskými protivníky. Výjimečná zvířata bývala také vystavována, podobně jako dnes v zoologických zahradách a někdy v aréně bojovala zvířata proti jiným zvířatům.
Zatím není jasné, jakou roli v římských amfiteátrech hráli jezevčíci. Jejich kosti údajně naznačují, že ve svém účinkování nebyli příliš úspěšní a často končili mezi poraženými. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že se podíleli na „loveckých“ představeních s cizokrajnými zvířaty, zřejmě ve větších počtech.
TIP: Krvavý sport v Koloseu: Gladiátory sledovaly desetitisíce diváků
Kromě zvířecích kostí archeologové narazili i na řadu cenných nálezů, které nabízejí unikátní pohled na každodenní život ve starověkém Římě. Šlo například o 50 bronzových a jednu stříbrnou minci. Podle vědců šlo patrně o mince, které do arény házeli rozjaření diváci, později spláchnuté do kanálů společně s krví a vnitřnostmi poražených gladiátorů a zvířat. Badatelé narazili i na množství semen chutných plodů, jako jsou fíky, hroznové víno, melouny nebo olivy – podle všeho pozůstatky občerstvení dávných diváků.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)