Architekt čili „básník dřeva“: Dušan Samo Jurkovič

11.01.2017

Dušan Samo Jurkovič -<p>Pohádkové dřevěné stavby jsou pro Jurkoviče typické</p>
Dušan Samo Jurkovič -

Pohádkové dřevěné stavby jsou pro Jurkoviče typické


Reklama

Pro slovenského architekta Dušana Jurkoviče jsou typické pohádkové dřevěné stavby, které se až zázračně pojí s modernismem své doby. Jurkovič je někdy označován jako „básník dřeva“, což dokázal nejen na beskydských Pustevnách, ale i při stavbě své vily v Brně Žabovřeskách.

Ze Slovenska na Moravu

Dušan Samo Jurkovič se narodil 23. srpna 1868 v Turej Lúke u Myjavy, jako páté ze šesti dětí tamního notáře. Navštěvoval evangelickou církevní školu v Brezové, maďarskou měšťanku a poté nižší gymnázium v Šoproni. Od roku 1884 studoval ve Vídni na Státní škole řemesel. Na jeho tvorbu měla vliv hlavně práce architekta Blažeje Bully, v jehož kanceláři krátce zpracoval. Roku 1889 nastoupil do projektové kanceláře architekta Michala Urbánka ve Vsetíně. Tam také začal podrobněji studovat lidové stavitelství Valašska a zaměřil se hlavně na práci se dřevem.

Při přípravě expozice na Národopisné výstavě československé v Praze se seznámil s výtvarníky Mikolášem Alšem, Jožou Úprkou a dalšími. Po realizaci turistických staveb na Pustevnách se roku 1899 usadil v Brně. Zpracovával návrhy například pro továrníka Bartelmuse, s jehož dcerou Boženou se roku 1903 oženil. V té době už měl rozpracované návrhy na lázeňské budovy v Luhačovicích. Roku 1906 navrhl a nechal postavit vlastní vilu v Brně Žabovřeskách a o dva roky později se začal věnovat rekonstrukcím historických objektů (zámek Nové Město nad Metují). Realizoval i návrhy hřbitovů a pomníků pro západní Halič a celý život navrhoval nábytek. Po vzniku Československa se roku 1919 vrátil na Slovensko. Zemřel 21. prosince 1947 ve svém domě v Bratislavě. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 13/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907