Svět se plní plasty. A samotářské včely to dovedou využít ve svůj prospěch
Náš druh zaplavuje celý svět plastovým odpadem. A ostatním druhů nezbývá, než se s tím nějak vyrovnat. Jak zjistili v Argentině, jedna samotářská včela čalounice zašla dost daleko. Během loňského léta (2017-2018) tam vědci objevili hnízdo této včely, které bylo kompletně celé vybudované z plastového odpadu.
Čalounice si staví hnízdo z rozmanitých materiálů. Obvykle používají bláto nebo části rostlin. V tomto případě ale čalounice využila dva různé typy plastu, z nichž jeden zřejmě pochází z plastové nákupní tašky. I když to možná překvapí, vědci měli z objevu radost. Ukazuje to podle nich značnou schopnost těchto samotářských včel přizpůsobovat se změnám v prostředí, i když jde o vliv lidské civilizace.
TIP: Závislost v říši hmyzu: Včely jsou bláznivé do kofeinu
Čalounice sice vyznávají samotářský životní styl a nebudují si rozsáhlá hnízda s početnými obyvateli, přesto jsou ale pro nás dost významné. Náležejí totiž k velmi účinným opylovačům pěstovaných plodin. Proto také byly čalounice rozváženy po světě, i když původně pocházejí z Evropy.
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)