Argentinská umělkyně vytvořila ze zakázaných knih repliku Parthenonu

11.07.2017 - Zuzana Rychlá

Na skutečnost, že i dnes v některých zemích existují seznamy zakázaných knih, se pokouší zajímavý projekt konceptuální umělkyně Marty Minujín z Buenos Aires. V německém Kesselu vystavěla repliku řeckého Parthenonu složenou ze 100 tisíc zakázaných knih


Reklama

Argentinská umělkyně Marta Minujín představila v německém Kesselu repliku slavného řeckého Parthenonu postaveného ze zakázaných knih. Projekt je součástí umělecké události Documenta 14, která se inspiruje estetikou a politickými ideály první demokracie a má být její poctou.

Libri prohibiti

Na ocelovou konstrukci tato čtyřiasedmdesátiletá dáma se svými spolupracovníky umístila 100 tisíc výtisků zhruba 170 knižních titulů, které jsou v některých státech světa na černé listině.

TIP: Libri prohibiti: Kdy zrušila katolická církev seznamy zakázaných knih?

Kritici projektu poukazují, že v seznamu použitých knih chybí jedna z nejznámějších – Hitlerův Mein Kampf. Tato v Německu historicky nejprodávanější kniha se v roce 2016 dočkala svého znovu vydání po dlouhých 70 letech. Podle Marty ale Hitlerův Mein Kampf chybí v jejím díle oprávněně – nacistický režim byl v otázkách cenzury a ničení nepohodlných knih jedním z nejaktivnějších.

Forma ani místo nebylo zvoleno náhodně – řecký Parthenon byl postaven v době největšího rozmachu Athén jako okázalá demonstrace bohatství a moci a v neposlední řadě jako oslava demokracie. Na náměstí Friedrichplatz v německém Kesselu, kde se nový Parthenon tyčí, nacisté nechali v roce 1933 spálit zhruba 2 tisíce knih v té době zapovězených či nepohodlných autorů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    documenta14.de, Bored Panda

  • Zdroj fotografií: documenta14.de, InstagramDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907