Argentinská umělkyně vytvořila ze zakázaných knih repliku Parthenonu

11.07.2017 - Zuzana Rychlá

Na skutečnost, že i dnes v některých zemích existují seznamy zakázaných knih, se pokouší zajímavý projekt konceptuální umělkyně Marty Minujín z Buenos Aires. V německém Kesselu vystavěla repliku řeckého Parthenonu složenou ze 100 tisíc zakázaných knih


Reklama

Argentinská umělkyně Marta Minujín představila v německém Kesselu repliku slavného řeckého Parthenonu postaveného ze zakázaných knih. Projekt je součástí umělecké události Documenta 14, která se inspiruje estetikou a politickými ideály první demokracie a má být její poctou.

Libri prohibiti

Na ocelovou konstrukci tato čtyřiasedmdesátiletá dáma se svými spolupracovníky umístila 100 tisíc výtisků zhruba 170 knižních titulů, které jsou v některých státech světa na černé listině.

TIP: Libri prohibiti: Kdy zrušila katolická církev seznamy zakázaných knih?

Kritici projektu poukazují, že v seznamu použitých knih chybí jedna z nejznámějších – Hitlerův Mein Kampf. Tato v Německu historicky nejprodávanější kniha se v roce 2016 dočkala svého znovu vydání po dlouhých 70 letech. Podle Marty ale Hitlerův Mein Kampf chybí v jejím díle oprávněně – nacistický režim byl v otázkách cenzury a ničení nepohodlných knih jedním z nejaktivnějších.

Forma ani místo nebylo zvoleno náhodně – řecký Parthenon byl postaven v době největšího rozmachu Athén jako okázalá demonstrace bohatství a moci a v neposlední řadě jako oslava demokracie. Na náměstí Friedrichplatz v německém Kesselu, kde se nový Parthenon tyčí, nacisté nechali v roce 1933 spálit zhruba 2 tisíce knih v té době zapovězených či nepohodlných autorů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    documenta14.de, Bored Panda

  • Zdroj fotografií: documenta14.de, Instagram

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907