Astronomové objevili v blízké soustavě Beta Pictoris nový superjupiter

26.08.2019 - Stanislav Mihulka

Soustava Beta Pictoris je jako laboratoř planetárního výzkumu. Nedávno v ní vědci objevili novou planetu...

<p>Vizualizace systému Beta Pictoris.</p>

Vizualizace systému Beta Pictoris.


Reklama

V souhvězdí Malíře, asi 63 světelných let od nás, se nachází soustava velice mladé hvězdy Beta Pictoris, která je o něco větší a jasnější než naše Slunce. Vznikla asi před 23 miliony let, tedy z hlediska hvězd téměř jako včera. Na jižní obloze je tahle hvězda viditelná pouhým okem. Pro planetární vědce je unikátní laboratoří vývoje mladé planetární soustavy. U hvězdy Beta Pictoris pozorujeme rozsáhlý disk planetárních sutin, zárodky planet, zanikající komety a také čerstvě zrozené gigantické planety

Astronomové v roce 2008 objevili v soustavě Beta Pictoris gigantickou exoplanetu Beta Pictoris b. Je to superjupiter o hmotnosti přibližně 11 Jupiterů, který obíhá hvězdu ve vzdálenosti zhruba devítinásobku vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí. To do značné míry odpovídá vzdálenosti mezi Sluncem a Saturnem. Beta Pictoris b stihne jeden oběh za necelých 22 pozemských let. Navzdory nemalé vzdálenosti od hvězdy má tento superjupiter vysokou teplotu 1 451 °C, zřejmě díky obrovské hmotnosti a husté atmosféře.

Nový plynný obr Beta Pictoris c

V těchto dnech se planetární systém soustavy Beta Pictoris rozrostl o nového člena. Asi 10 let pozorování této soustavy spektroskopem HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), který pracuje na soustavě teleskopů Very Large Telescope (VLT) Evropské jižní observatoře na hoře Cerro Paranal v Chile, přineslo objev nové exoplanety, pojmenované Beta Pictoris c.

TIP: Astronomové objevili v planetárním systému Beta Pictoris tři nové exokomety

Podle šéfky výzkumu, astronomky Anne-Marie Lagrange z francouzského výzkumného centra National Centre for Scientific Research, je to opět gigantická plynná planeta, superjupiter o hmotnosti asi 9 Jupiterů. Svou hvězdu oběhne za 3,3 pozemské roky a je ve vzdálenosti asi 2,7 násobku vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí. Vědci se teď na nově objevenou planetu vrhnou, aby se o ní dozvěděli co nejvíce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907