Astronomové vytvořili detailní mapu rozložení vodíku v Mléčné dráze

24.10.2016 - Stanislav Mihulka

Mezinárodní tým astronomů použil dvojici velkých teleskopů k tomu, aby s jejich pomocí vytvořil zatím nejvíce detailní mapu rozložení vodíku v naší Galaxii

Vodík v Mléčné dráze -<p>Mapa vodíku v naší Galaxii vznikla díky tisícům hodin pozorování a také tisícům hodin počítačového času. Mapa ukazuje rozložení vodíku a jeho pohyb vůči nám.</p>
Vodík v Mléčné dráze -

Mapa vodíku v naší Galaxii vznikla díky tisícům hodin pozorování a také tisícům hodin počítačového času. Mapa ukazuje rozložení vodíku a jeho pohyb vůči nám.


Reklama

Projekt jménem HI4PI zahrnuje více než 1 milion pozorování oblohy a vynesení přibližně 10 miliard datových bodů. Nebylo to ale vůbec jednoduché. Vodík sice je nejhojnějším prvkem ve vesmíru, zároveň je ale detekovatelný pouze prostřednictvím rádiových vln. Problém je v tom, že taková pozorování narušuje rádiový provoz pozemských zařízení.

Benjamin Winkel z německého Max Planck Institute for Radio Astronomy a jeho kolegové museli ze získaných dat odfiltrovat šum způsobený lidskými technologiemi, jako jsou mobilní telefony, telekomunikace nebo vojenské radary.

TIP: Vědci rozluštili tajemství obří kosmické kaňky z dalekého vesmíru

Jejich úsilím vznikla mapa, která v Mléčné dráze zobrazuje struktury tvořené neutrálním vodíkem. Barvy zobrazeného vodíku ukazují pohyb vodíku – buď směrem k nám anebo od nás. Data, z nichž je tato mapa vytvořena, budou veřejná a volně k dispozici.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Astronomy & Astrophysics

  • Zdroj fotografií: Benjamin Winkel & HI4PI Collaboration

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907