Přibližně čtyřicetimetrová planetka 2018 GG, která byla objevena v rámci programu Catalina Sky Survey v Arizoně na počátku letošního dubna, se dost možná střetne s naší planetou. Ukazují to alespoň pozorování a výpočty astronomů z observatoře na jihočeské Kleti. Možná srážka podle astronomů hrozí v letech 2086, 2089 a 2095. Planetka 2018 GG je typu Apollo, což znamená, že křižuje dráhu Země a má delší oběžnou dobu kolem Slunce než naše planeta.
Velikostí je planetka 2018 GG srovnatelná s tělesem, které 30. června 1908 způsobilo tunguskou katastrofu na Sibiři. Při předpokládané srážkové rychlosti 18 km/s by energie dopadu byla 3 megatuny TNT, tedy asi 150 hirošimských atomových bomb. Takto velké těleso by bylo schopné zlikvidovat území o rozloze jeden až dva tisíce kilometrů čtverečních.
Přestože aktuální zjištění varují před možnou kolizí, existuje podle astronomů poměrně značná šance, že další pozorování a výpočty dráhu planetky zpřesní a srážku vyloučí.
Observatoř Kleť | Facebook
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)