Atentát na krásnou císařovnu

01.07.2016 - Janka Ryšánek Schmiedtová

<p>Dobová kresba zachycuje událost, která na konci 19. století zaskočila celou Evropu. Na rakouskou císařovnu Alžbětu byl v Ženevě spáchán atentát, kterému dříve opěvovaná kráska podlehla.</p>

Dobová kresba zachycuje událost, která na konci 19. století zaskočila celou Evropu. Na rakouskou císařovnu Alžbětu byl v Ženevě spáchán atentát, kterému dříve opěvovaná kráska podlehla.


Reklama

Osudným dnem bylo pro císařovnu Alžbětu 10. září 1898. Sissi chtěla ten den odjet ze Ženevy do Montreaux pravidelnou lodní linkou. V černých šatech, v jedné ruce vějíř, ve druhé slunečník, vyrazila k přístavišti vzdálenému jen kousek od hotelu. Avšak nedaleko číhal anarchista Luigi Lucheni. Ten sice toužil zavraždit prince Henriho Orleánského, ale ani císařovna mu nepřipadala jako marná oběť. Když se k němu Sissi a její dvorní dáma přiblížily, vyskočil z úkrytu. Vrhl se na Alžbětu a bodl ji dlouhým úzkým pilníkem. Císařovna padla na záda, ihned potom ale vstala. Poděkovala všem, kdo jí pomohli na nohy a očistili zaprášené šaty.

TIP: Luigi Lucheni: Kdo byl vrah milované císařovny Sissi?

Protože doba odplutí se blížila, pokračovaly dámy rychlým krokem k přístavišti. Alžběta se během cesty zeptala své společnice: „Co ten muž vlastně chtěl? Vzít mi hodinky? “ Teprve na lodi se zhroutila. Když jí uvolnili šněrovačku, spatřili nepatrnou zahnědlou skvrnku a dírku na batistové košilce. Kapitán lodi byl okamžitě informován o identitě zraněné ženy a loď se vrátila do přístavu. Na břehu ale mohl lékař už jen konstatovat smrt. František Josef prý nad skonem své drahé nesmírně plakal. Podle svědků dokonce řekl: „Nikdo ani netuší, jak jsem tuto ženu miloval!“

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907