Atentát na krásnou císařovnu

01.07.2016 - Janka Ryšánek Schmiedtová

<p>Dobová kresba zachycuje událost, která na konci 19. století zaskočila celou Evropu. Na rakouskou císařovnu Alžbětu byl v Ženevě spáchán atentát, kterému dříve opěvovaná kráska podlehla.</p>

Dobová kresba zachycuje událost, která na konci 19. století zaskočila celou Evropu. Na rakouskou císařovnu Alžbětu byl v Ženevě spáchán atentát, kterému dříve opěvovaná kráska podlehla.


Reklama

Osudným dnem bylo pro císařovnu Alžbětu 10. září 1898. Sissi chtěla ten den odjet ze Ženevy do Montreaux pravidelnou lodní linkou. V černých šatech, v jedné ruce vějíř, ve druhé slunečník, vyrazila k přístavišti vzdálenému jen kousek od hotelu. Avšak nedaleko číhal anarchista Luigi Lucheni. Ten sice toužil zavraždit prince Henriho Orleánského, ale ani císařovna mu nepřipadala jako marná oběť. Když se k němu Sissi a její dvorní dáma přiblížily, vyskočil z úkrytu. Vrhl se na Alžbětu a bodl ji dlouhým úzkým pilníkem. Císařovna padla na záda, ihned potom ale vstala. Poděkovala všem, kdo jí pomohli na nohy a očistili zaprášené šaty.

TIP: Luigi Lucheni: Kdo byl vrah milované císařovny Sissi?

Protože doba odplutí se blížila, pokračovaly dámy rychlým krokem k přístavišti. Alžběta se během cesty zeptala své společnice: „Co ten muž vlastně chtěl? Vzít mi hodinky? “ Teprve na lodi se zhroutila. Když jí uvolnili šněrovačku, spatřili nepatrnou zahnědlou skvrnku a dírku na batistové košilce. Kapitán lodi byl okamžitě informován o identitě zraněné ženy a loď se vrátila do přístavu. Na břehu ale mohl lékař už jen konstatovat smrt. František Josef prý nad skonem své drahé nesmírně plakal. Podle svědků dokonce řekl: „Nikdo ani netuší, jak jsem tuto ženu miloval!“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907