August Landmesser: Muž, který nehajloval

17.09.2021 - Redakce 100+1 historie


Reklama

Šestadvacetiletý August Landmesser odmítl zvednout pravačku v nacistickém pozdravu. Byl to vypjatý okamžik – závěrečný ceremoniál spuštění lodi Horst Wessel, na které Landmesser pracoval jako dělník. Slavnost zakončil proslovem Rudolf Hess, jenž stál po boku Adolfa Hitlera.

Landmesser vstoupil do NSDAP ve svých dvaadvaceti s vidinou, že si zvýší šance na dobré zaměstnání. O čtyři roky později byl ze strany vyloučen, protože se chtěl oženit s Židovkou Irmou Eckelovou. Kvůli norimberským zákonům se však nemohli stát manželi. V roce 1937 se August, těhotná Irma a jejich dvouletá dcera Ingrid pokusili uprchnout do Dánska, byli ale chyceni, obviněni z „hanobení rasy a krve“ a později i uvězněni. 

Zpráva z německých novin, 26. října 1938:

„Udělením trestu obviněnému Landmesserovi soud shledává, že pokud má být udržena čistota německé rasy, takové porušení rasových zákonů musí být přísně potrestáno.“

Irma poté ve vězení porodila jejich druhou dceru Irene a byla později zavražděna během holokaustu. August si odseděl tři roky a po propuštění se vrátil do civilního života. V roce 1944 byl povolán do trestné divize Wehrmachtu a po osmi měsících služby padl během bojů v Chorvatsku. Obě jejich dcery Ingrid a Irene se ocitly v sirotčinci a byly rozděleny. Ingrid byla později svěřena babičce z matčiny strany, Irene byla v roce 1941 svěřena do péče pěstounů. Po smrti babičky v roce 1953 byla předána do pěstounské péče i Ingrid.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907