Australská rezervace získala od anonymního dárce obřího pavouka

08.03.2022 - Vilém Koubek

Australská rezervace získala obřího pavouka s tak silnými čelistmi, že by prorazily i lidský nehet

<p><strong>Sklípkanec jedovatý</strong> <em>(Atrax robustus)</em> je jedním z nejjedovatějších pavouků světa a zřejmě nejnebezpečnější pavouk Austrálie.</p>

Sklípkanec jedovatý (Atrax robustus) je jedním z nejjedovatějších pavouků světa a zřejmě nejnebezpečnější pavouk Austrálie.


Reklama

Sklípkánci běžně dorůstají značných rozměrů, nicméně samička, kterou věnoval anonymní dárce do sbírek Australian Reptile Park v Novém Jižním Walesu, je skutečně rekordní: Rozpětí jejích nohou dosahuje osmi centimetrů a kusadla měří bezmála dva a půl centimetru. Silná jsou přitom natolik, že by prorazila i lidský nehet.

Ve jménu protijedu

Vědce z rezervace exemplář nadchl a okamžitě ho zapojili do jedové laboratoře. I díky němu teď budou vyrábět séra, jež pomohou zachraňovat životy. Zároveň doufají, že se anonymní dárce ozve a prozradí, kde masivního pavouka našel. Pokud by jich totiž lékaři získali víc, mohli by vytvářet i větší množství protijedu.

V minulosti měli sklípkánci na svědomí řadu smrtelných kousnutí, od objevu protijedu v roce 1981 (který se vyrábí přímo z pavoučího jedu) ale nejsou v Austrálii známé žádné smrtelné útoky. 

TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!

Přestože je tento exemplář mimořádně velký, nejde o největšího pavouka Austrálie. Tím je sklípkan tučnonohý (Selenocosmia crassipes), jehož tělo měří 6 až 9 centimetrů a včetně nohou může dorůstat až 22 centimetrů. Na rozdíl od sklípkance jedovatého ale není jed sklípkana tučnonohého pro člověka nebezpečný. Jeho kousnutí je „jen“ velmi bolestivé a v některých případech může vyvolat silné (až šestihodinové) zvracení.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907