Australská rezervace získala obřího pavouka s tak silnými čelistmi, že by prorazily i lidský nehet
Sklípkánci běžně dorůstají značných rozměrů, nicméně samička, kterou věnoval anonymní dárce do sbírek Australian Reptile Park v Novém Jižním Walesu, je skutečně rekordní: Rozpětí jejích nohou dosahuje osmi centimetrů a kusadla měří bezmála dva a půl centimetru. Silná jsou přitom natolik, že by prorazila i lidský nehet.
Vědce z rezervace exemplář nadchl a okamžitě ho zapojili do jedové laboratoře. I díky němu teď budou vyrábět séra, jež pomohou zachraňovat životy. Zároveň doufají, že se anonymní dárce ozve a prozradí, kde masivního pavouka našel. Pokud by jich totiž lékaři získali víc, mohli by vytvářet i větší množství protijedu.
V minulosti měli sklípkánci na svědomí řadu smrtelných kousnutí, od objevu protijedu v roce 1981 (který se vyrábí přímo z pavoučího jedu) ale nejsou v Austrálii známé žádné smrtelné útoky.
TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!
Přestože je tento exemplář mimořádně velký, nejde o největšího pavouka Austrálie. Tím je sklípkan tučnonohý (Selenocosmia crassipes), jehož tělo měří 6 až 9 centimetrů a včetně nohou může dorůstat až 22 centimetrů. Na rozdíl od sklípkance jedovatého ale není jed sklípkana tučnonohého pro člověka nebezpečný. Jeho kousnutí je „jen“ velmi bolestivé a v některých případech může vyvolat silné (až šestihodinové) zvracení.
Shutterstock
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)