Autonomní robotická paže dokáže používat vidličku: Pomáhat má lidem s hendikepem

14.03.2019 - Stanislav Mihulka

Autonomní robotické paže by již brzy mohly pomáhat lidem s hendikepem

<p>Chytrý robotická paže ADA si poradí i s jahodami</p>

Chytrý robotická paže ADA si poradí i s jahodami


Reklama

Pro většinu lidí nepředstavuje používání vidličky žádný problém, z pohledu robota jde ale o překvapivě složitou operaci. Američtí vědci nedávno vyvinuli autonomní robotickou paži ADA (podle anglického Assistive Dexterous Arm), která je v používání vidličky velice zdatná.

ADA si pečlivě prohlédne jídlo, s nímž má pracovat. Pak se rozhodne, jak nejlépe ten který kus jídla nabrat vidličkou a dopravit je do úst člověka, s nímž spolupracuje. ADA by se v budoucnu měla stát velmi užitečným pomocníkem lidí, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na vozíku, a usnadnit jim život.

TIP: Opice s mozkovým rozhraním řídí robotické kolečkové křeslo pomocí myšlenek

Robotická paže s vidličkou je navržena tak, aby ji bylo možné připevnit ke kolečkovému křeslu. Tam bude připravená pomáhat pacientovi s jídlem, kdykoliv bude třeba. Součástí paže jsou důmyslné dotykové senzory, a také kamera, s jejíž pomocí ADA sleduje jídlo, a také tvář člověka, kterého má krmit.

 

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907