Autonomní robotická paže dokáže používat vidličku: Pomáhat má lidem s hendikepem

14.03.2019 - Stanislav Mihulka

Autonomní robotické paže by již brzy mohly pomáhat lidem s hendikepem

<p>Chytrý robotická paže ADA si poradí i s jahodami</p>

Chytrý robotická paže ADA si poradí i s jahodami


Reklama

Pro většinu lidí nepředstavuje používání vidličky žádný problém, z pohledu robota jde ale o překvapivě složitou operaci. Američtí vědci nedávno vyvinuli autonomní robotickou paži ADA (podle anglického Assistive Dexterous Arm), která je v používání vidličky velice zdatná.

ADA si pečlivě prohlédne jídlo, s nímž má pracovat. Pak se rozhodne, jak nejlépe ten který kus jídla nabrat vidličkou a dopravit je do úst člověka, s nímž spolupracuje. ADA by se v budoucnu měla stát velmi užitečným pomocníkem lidí, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na vozíku, a usnadnit jim život.

TIP: Opice s mozkovým rozhraním řídí robotické kolečkové křeslo pomocí myšlenek

Robotická paže s vidličkou je navržena tak, aby ji bylo možné připevnit ke kolečkovému křeslu. Tam bude připravená pomáhat pacientovi s jídlem, kdykoliv bude třeba. Součástí paže jsou důmyslné dotykové senzory, a také kamera, s jejíž pomocí ADA sleduje jídlo, a také tvář člověka, kterého má krmit.

 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pochod žen v roce 1915 v New Yorku. K volbám zde mohly dámy poprvé v listopadu 1918.

Historie

Léčba eboly bude náročná i s fungujícími léky

Věda

Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.

Zajímavosti

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.

Vesmír

Nažka pocházející z rozšířené trvalky – hlaváče fialového (Scabiosa columbaria). Snímek slouží zároveň jako srovnání dvou metod mikroskopie. Nalevo je obrázek ze světelného mikroskopu, který je ve skutečných barvách a působí „živěji“, napravo je dobarvený snímek z elektronového mikroskopu, který na rozdíl od prvního poskytuje větší množství detailů a hloubku ostrosti. (Autor: Viktor Sýkora)

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907