Autonomní robotická paže dokáže používat vidličku: Pomáhat má lidem s hendikepem

14.03.2019 - Stanislav Mihulka

Autonomní robotické paže by již brzy mohly pomáhat lidem s hendikepem

<p>Chytrý robotická paže ADA si poradí i s jahodami</p>

Chytrý robotická paže ADA si poradí i s jahodami


Reklama

Pro většinu lidí nepředstavuje používání vidličky žádný problém, z pohledu robota jde ale o překvapivě složitou operaci. Američtí vědci nedávno vyvinuli autonomní robotickou paži ADA (podle anglického Assistive Dexterous Arm), která je v používání vidličky velice zdatná.

ADA si pečlivě prohlédne jídlo, s nímž má pracovat. Pak se rozhodne, jak nejlépe ten který kus jídla nabrat vidličkou a dopravit je do úst člověka, s nímž spolupracuje. ADA by se v budoucnu měla stát velmi užitečným pomocníkem lidí, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na vozíku, a usnadnit jim život.

TIP: Opice s mozkovým rozhraním řídí robotické kolečkové křeslo pomocí myšlenek

Robotická paže s vidličkou je navržena tak, aby ji bylo možné připevnit ke kolečkovému křeslu. Tam bude připravená pomáhat pacientovi s jídlem, kdykoliv bude třeba. Součástí paže jsou důmyslné dotykové senzory, a také kamera, s jejíž pomocí ADA sleduje jídlo, a také tvář člověka, kterého má krmit.

 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z kandidátů na ženicha byl pruský princ Fridrich

Historie

Jeskyně rákosových fléten je k vidění u čínského města Guilin v čínské autonomní oblasti Kuang-si. Podzemní prostora je zhruba 180 milionů let stará a kromě mnoha krápníkových útvarů je v ní i více než 70 inkoustových nápisů pocházejících z konce 8. století. Ty dokazují, že jeskyně se těší lidské pozornosti už více než 1 200 let. Jméno pravděpodobně dostala podle v okolí rostoucího rákosu vhodného pro výrobu fléten. Jeskyně má tři vchody a je asi 240 metrů dlouhá. Od roku 1962, kdy byla otevřena pro veřejnost, ji navštívily miliony turistů. Na snímku je část jeskyně nazvaná Křišťálová palác dračího krále.

Příroda

Někteří lidé mají psy v krvi

Věda
Vesmír

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907