Rozhraní mezi mozkem makaků a počítačem umožňuje opicím ovládat kolečkové křeslo pomocí svých myšlenek
Neurovědci vyvinuli mozkové rozhraní, které dovoluje mozku pokusných opic makaků komunikovat s elektronikou robotického kolečkového křesla. Mozkové rozhraní zpracovává signály ze stovek neuronů zároveň, které pocházejí ze dvou oblastí mozku makaků. Jedna z těchto oblastí se zabývá pohybem, druhá zase pocity makaků.
Makakové si představují, že se pohybují směrem k vytyčenému cílu, což v tomto případě byla místa plná lákavých hroznů. Rozhraní v jejich mozku zpracuje signály příslušných neuronů a přeloží je do podoby pokynů pro robotické kolečkové křeslo.
TIP: Rozhraní mezi mozkem a počítačem umožňuje ovládat exoskelet myšlenkami
Neurovědci samozřejmě nepracují na tomto mozkovém rozhraní kvůli opicím, ale věří, že by jej mohli využívat těžce invalidní pacienti, kteří se nemohou ani pohnout. Pokud by si mohli řídit kolečkové křeslo nebo i jiná zařízení myšlenkami, velmi by jim to usnadnilo život.
Duke Health, Scientific Reports
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)