Azyl ve stěnách: V Británii vznikají povinně obydlí pro včely samotářky

Speciální buňky pro divoké včely, jež si nedávno nechala patentovat britská společnost, mohou poskytnout domov ohroženým solitérním opylovačům. K záchraně hmyzu tak dokážou pomoct i ti, kdo nevčelaří
Rodinná firma z Cornwallu, vyrábějící ptačí budky, krmítka a podobné vybavení pro volně žijící tvory, získala ochrannou známku na tzv. Beebrick neboli „včelí cihlu“. Myšlenka je prostá: Jak název napovídá, jedná se o stavební prvek se standardním využitím při konstrukci budov, kromě toho však slouží i jako miniaturní improvizovaný úl. 

TIP: Chytré české úly umí poznat „náladu“ včel i odhalit parazitické roztoče

Cihly z recyklovaného betonu mají různě velké otvory, a poskytují tak včelám úkryt. Nenahrazují však běžné úly – jsou určeny pro včely „samotářky“, kterých entomologové jen v Británii napočítali 250 druhů. Na rozdíl od včel medonosných nežijí jejich protějšky v koloniích a zpravidla si budují hnízda v zemi, takže čelí většímu ohrožení. Pro ekosystém mají ovšem klíčový význam, jelikož se dostanou k širšímu spektru rostlin, čímž udržují bohatou biodiverzitu.

Azyl ve stěnách

Včelí cihly, které firma nabízí v přepočtu za 900 korun za kus, se u britských zákazníků těší značné oblibě. Ohrožení opylovači se totiž na ostrovech nedávno ocitli v centru společenského zájmu. Radnice města Brighton and Hove dokonce v reakci na rostoucí zájem o ochranu přírody nařídila, že se do zdí všech nově stavěných budov vyšších než pět metrů musejí začleňovat právě „azylové“ cihly pro hmyz. Vedle včel pak mohou v lidských obydlích najít domov také rorýsi, pro něž vznikají útočiště v Dorsetu a Cornwallu. 


Další články v sekci