Azyl ve stěnách: V Británii vznikají povinně obydlí pro včely samotářky

20.10.2022 - redakce pořadů Víkend a Barbora Jelínková

Speciální buňky pro divoké včely, jež si nedávno nechala patentovat britská společnost, mohou poskytnout domov ohroženým solitérním opylovačům. K záchraně hmyzu tak dokážou pomoct i ti, kdo nevčelaří

<p>Cihly z recyklovaného betonu mají různě velké otvory a poskytují úkryt volně žijícím včelám. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Cihly z recyklovaného betonu mají různě velké otvory a poskytují úkryt volně žijícím včelám. (foto: Profimedia)


Reklama

Rodinná firma z Cornwallu, vyrábějící ptačí budky, krmítka a podobné vybavení pro volně žijící tvory, získala ochrannou známku na tzv. Beebrick neboli „včelí cihlu“. Myšlenka je prostá: Jak název napovídá, jedná se o stavební prvek se standardním využitím při konstrukci budov, kromě toho však slouží i jako miniaturní improvizovaný úl. 

TIP: Chytré české úly umí poznat „náladu“ včel i odhalit parazitické roztoče

Cihly z recyklovaného betonu mají různě velké otvory, a poskytují tak včelám úkryt. Nenahrazují však běžné úly – jsou určeny pro včely „samotářky“, kterých entomologové jen v Británii napočítali 250 druhů. Na rozdíl od včel medonosných nežijí jejich protějšky v koloniích a zpravidla si budují hnízda v zemi, takže čelí většímu ohrožení. Pro ekosystém mají ovšem klíčový význam, jelikož se dostanou k širšímu spektru rostlin, čímž udržují bohatou biodiverzitu.

Azyl ve stěnách

Včelí cihly, které firma nabízí v přepočtu za 900 korun za kus, se u britských zákazníků těší značné oblibě. Ohrožení opylovači se totiž na ostrovech nedávno ocitli v centru společenského zájmu. Radnice města Brighton and Hove dokonce v reakci na rostoucí zájem o ochranu přírody nařídila, že se do zdí všech nově stavěných budov vyšších než pět metrů musejí začleňovat právě „azylové“ cihly pro hmyz. Vedle včel pak mohou v lidských obydlích najít domov také rorýsi, pro něž vznikají útočiště v Dorsetu a Cornwallu. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907