Barbora Celjská: Černá královna Zikmunda Lucemburského

03.06.2016 - Jana Ládyová

Černá královna či Německá Messalina, tak říkali Barboře Celjské, uherské, římsko-německé a krátce i české královně, která pro nás zůstala ve stínu svého slavnějšího manžela Zikmunda


Reklama

Kronikáři ji líčili jako atraktivní, štíhlou krasavici s bělostnou pletí a velkým osobním kouzlem. Zároveň ale byla rozmařilá, panovačná a nevěrná. Brzy si o jejích milostných avantýrách povídala celá Evropa a přezdívka Messalina se na ni víc než hodila. Ale ani Zikmund, kterého rovněž považovali za pohledného muže, nebyl žádný asketa. Měl bezpočet milenek a na výpravách ho prý doprovázelo víc nevěstek než duchovních.

Záletná královna

Zikmund navíc trávil spoustu času na cestách či taženích, a poskytoval tak Barboře prostor k záletům. A zpočátku jí je prý dokonce shovívavě toleroval! Pak mu ale došla trpělivost. Uložil manželce domácí vězení a přestal jí vyplácet apanáž. Povídalo se, že Barbora i s malou dcerkou třela bídu s nouzí. Ale ne dlouho. Zikmund to nevydržel a smířil se s ní, protože musel kvůli husitským válkám řešit důležitější problémy. A Barbora toho dokázala skvěle využít. Byla velice podnikavá, brzy získala pod svou kontrolu bohatá města a hrady v Horních Uhrách, kde se těžilo zlato, stříbro a měď. Zikmund jí velkoryse ponechal v podnikání volné ruce a uměl její obchodní schopnosti náležitě ocenit.

V roce 1436 se Zikmundovi konečně podařilo ujmout vlády i v Čechách. Ambiciózní a ještě relativně mladá Barbora ho doprovázela. A protože už mu táhlo na sedmdesátku, měl těžkou artritidu i jiné nemoci, začala spřádat v Čechách své vlastní, docela odvážné politické plány. Chtěla Čechám vládnout, jenže se přepočítala. Zikmund zastával jiný názor. Ačkoli už nemohl chodit a měl smrt na jazyku, dokázal prosadit, že se nástupcem stane manžel jeho jediné dcery Alžběty Albrecht Habsburský. Aby nemohla Albrechtovi škodit, Zikmund raději Barboru uvěznil! A brzy nato - v prosinci 1437 -  cestou do Uher ve Znojmě zemřel.

Usmíření a život na Mělníce

Albrecht to neměl u české šlechty tak jednoduché. Musel jí slíbit svobodu vyznání a taky propuštění své tchyně. Na oplátku ale po Barboře požadoval, aby se v jeho prospěch vzdala lukrativních nemovitostí v Uhrách. Albrechtova vláda ovšem neměla dlouhého trvání. Zemřel náhle v roce 1439 na úplavici, aniž se dočkal narození svého syna Ladislava Pohrobka, Zikmundova vnuka. Po propuštění z internace Barbora na své ambice rezignovala. Odstěhovala se na Mělník, do věnného města českých královen.

  • Zdroj textu:

    100+1 historie 12/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907