Baťuška car se stal minulostí: Abdikace Mikuláše II.

- Redakce 100+1 historie

<p>Svatý Mikuláš II. Alexandrovič (civilním jménem Nikolaj Romanov) byl posledním ruským carem, králem polským a velkoknížetem finským. V březnu 1917 byl přinucen k abdikaci. <em>(zdroj: Wikimedia Commons, Boissonnas & Eggler, volné dílo CC0)</em></p>

Svatý Mikuláš II. Alexandrovič (civilním jménem Nikolaj Romanov) byl posledním ruským carem, králem polským a velkoknížetem finským. V březnu 1917 byl přinucen k abdikaci. (zdroj: Wikimedia Commons, Boissonnas & Eggler, volné dílo CC0)

15 . 3 . 1917

Reklama

15. březen 1917 se stal významným mezníkem v ruských dějinách. Třísetletá vláda Romanovců byla u konce. Car Mikuláš II. složil korunu i žezlo a stáhl se z ruské politické scény.

TIP: Poprava carské rodiny: Postřelené princezny doráželi bolševici bajonetem

Rok 1917 nezačal pro stabilitu ruského impéria dobře. V Evropě zuřila první světová válka a boje na frontě Rusko značně vyčerpávaly. Vládnímu kabinetu se nevedlo lépe ani na domácí půdě. Sílila nespokojenost a čím dál tím hlasitěji se ozývaly hlasy radikálů. Mikuláš začal ztrácet hlavu a nakonec se rozhodl abdikovat. Nemohl tušit, že tím neochrání Rusko ani sebe před revolucí, která vynesla do čela země bolševiky. A právě ti se rozhodli zbavit symbolu starého režimu jednou provždy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907