Beatles v akci: Sondy NASA zkoumají tajemství zemské magnetosféry

17.05.2016 - Martin Reichman

Čtveřice sond na oběžné dráze již rok mapují magnetické pole Země. Výzkum může přinést přesnější předpověď počasí


Reklama

Když loni v březnu vynesla raketa Atlas V na oběžnou dráhu Země čtveřici sond - John, Paul, George a Ringo - vědci z NASA doufali, že se jim dostane odpovědí na otázky pozoruhodného fenoménu odehrávajícího se v zemské magnetosféře.

Magnetické exploze

Magnetické přepojení (magnetic reconnection) je jev, který vzniká na rozhraní dvou magnetických polí, například na rozhraní magnetického pole Země a magnetického pole, které sebou nese sluneční vítr ze Slunce. Magnetické siločáry jednoho pole se plynule napojují na pole druhé. Při tom dochází k přeměně energie a jejímu explozivnímu uvolnění, urychlování částic a zahřátí okolní plazmy. Kromě jiného je tento jev spoluzodpovědný za změny počasí, vznik polárních září nebo rušení satelitní komunikace.

Čtveřice sond, které magnetosféru a jevy v ní probíhající již přes rok mapují, se pohybují na výstředné oběžné dráze – v nejbližším bodě se k Zemi přiblíží na vzdálenost 7 640 kilometrů, v nejvzdálenějším bodě je od Země dělí přes 76 tisíc kilometrů. Celá čtveřice se navíc musí pohybovat v přesně udržované formaci. 

První data projektu MMS (Magnetospheric Multiscale Mission) nyní zpracovávají vědci – sondám se podařilo podrobně zmapovat jakým způsobem magnetické přepojení v zemské magnetosféře probíhá. Kromě potvrzení již existující teorií, přineslo dosavadní měření i nové poznatky, které jak vědci doufají, přinesou nové možnosti jak minimalizovat dopady elektromagnetických bouří na komunikační zařízení na oběžné dráze Země a také zlepšené možnosti například pro předpovědi počasí.

Projekt MMS

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Verge, Science

  • Zdroj fotografií: NASA GoddardDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907