Belgičanka kdákala a kokrhala. Lékařům tvrdila, že je slepice

01.08.2020 - Martin Reichman


Reklama

Belgičtí lékaři nedávno řešili podivný případ – 54letá žena bez předchozí psychiatrické anamnézy jim tvrdila, že je slepice. Žena, jejíž jméno lékaři nezveřejnili, měla stabilní zaměstnání v lékárně a žila spořádaný rodinný život. Nikdy neužívala drogy ani neholdovala alkoholu. Podivného chování si všiml její bratr, který se zastavil na návštěvu. Žena sebou podivně škubala, kdákala a kokrhala. Lékařům v nemocnici poté tvrdila, že se cítí být slepicí. Záchvat následně odezněl a ženu už podobné myšlenky nikdy netrápily. Na své předchozí podivné chování si dokonce ani nevzpomínala.

Podle vědců z univerzity v Lovani, kteří se případem dále zabývali, šlo o zoantropii – velmi vzácný fenomén, kdy člověk trpí utkvělou představou, že se proměnil ve zvíře. V lékařské a historické literatuře z let 1850 až 2012 existuje pouze 56 popsaných případů zoanthropie. Lidé v nich vystupují jako psi, lvi, tygři, hyeny, žraloci, krokodýlové, nosorožci, kanci a včely.

Přestože přesné příčiny zoanthropie nejsou známé, odborníci se shodují, že může jít o projev psychiatrické poruchy, případně strukturální nebo funkční poruchy mozku. V popisovaném případě se po vyšetření lékaři shodli, že šlo důsledek deprese, jako reakce na úmrtí v rodině. 

TIP: Kořeny evropské lykantropie: Kde se vzala víra ve vlkodlaky?

Vedle zoanthropie zná medicína i lykantropii – kdy postižený člověk sám sebe vnímá jako zvíře, nejčastěji ve formě vlka. Lidé trpící klinickou lykantropií prožívají „záchvaty“ při kterých se vidí jako vlci, začnou chodit po čtyřech a vydávat zvuky podobné zvířecím.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907