Belgičanka kdákala a kokrhala. Lékařům tvrdila, že je slepice

01.08.2020 - Martin Reichman


Reklama

Belgičtí lékaři nedávno řešili podivný případ – 54letá žena bez předchozí psychiatrické anamnézy jim tvrdila, že je slepice. Žena, jejíž jméno lékaři nezveřejnili, měla stabilní zaměstnání v lékárně a žila spořádaný rodinný život. Nikdy neužívala drogy ani neholdovala alkoholu. Podivného chování si všiml její bratr, který se zastavil na návštěvu. Žena sebou podivně škubala, kdákala a kokrhala. Lékařům v nemocnici poté tvrdila, že se cítí být slepicí. Záchvat následně odezněl a ženu už podobné myšlenky nikdy netrápily. Na své předchozí podivné chování si dokonce ani nevzpomínala.

Podle vědců z univerzity v Lovani, kteří se případem dále zabývali, šlo o zoantropii – velmi vzácný fenomén, kdy člověk trpí utkvělou představou, že se proměnil ve zvíře. V lékařské a historické literatuře z let 1850 až 2012 existuje pouze 56 popsaných případů zoanthropie. Lidé v nich vystupují jako psi, lvi, tygři, hyeny, žraloci, krokodýlové, nosorožci, kanci a včely.

Přestože přesné příčiny zoanthropie nejsou známé, odborníci se shodují, že může jít o projev psychiatrické poruchy, případně strukturální nebo funkční poruchy mozku. V popisovaném případě se po vyšetření lékaři shodli, že šlo důsledek deprese, jako reakce na úmrtí v rodině. 

TIP: Kořeny evropské lykantropie: Kde se vzala víra ve vlkodlaky?

Vedle zoanthropie zná medicína i lykantropii – kdy postižený člověk sám sebe vnímá jako zvíře, nejčastěji ve formě vlka. Lidé trpící klinickou lykantropií prožívají „záchvaty“ při kterých se vidí jako vlci, začnou chodit po čtyřech a vydávat zvuky podobné zvířecím.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejistá budoucnost? Ani po skončení karantény nejeví ekonomika žádné známky ozdravení.

Zajímavosti
Revue

Alžběta byla nejen věrně oddanou společnicí knížete, jeho ženou i rádkyní, přímluvkyní žádajících, ale také schopnou vůdkyní a bojovnicí, bez níž by se její muž kníže Bedřich v bouřlivé době konce 12. století jen těžko udržel na trůně.  

Historie

Vylovený první stupeň rakety Electron.

Vesmír

Vpravo jedna ze zkoumaných Da Vinciho kreseb.

Věda

Lemur kata (Lemur catta) je zřejmě nejznámějším druhem patřícím do čeledi denních lemurů. Tito lemuři žijí v jihozápadní části ostrova Madagaskar.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907