Baterie v implantátech obsahují toxické látky a je nutné je občas vyměnit. Co to zkusit bez nich?
Technologie medicínských implantátů se neustále rozvíjejí. Jsou menší a menší, přesto je ale obvykle pohánějí klasické baterie. Problém je v tom, že takové baterie obsahují toxické chemikálie a také je nutné je pravidelně vyměňovat. Každá taková výměna ale představuje riskantní a bolestivé chirurgické zákroky.
Vědci proto vyvinuli biologicky šetrný superkapacitátor, s nímž bude možné používat implantáty bez baterií a nebude je tudíž nutné pravidelně operovat. Tým Kalifornské univerzity v Los Angeles postavil zařízení, které používá elektrolyty v biologických kapalinách, jako je krev nebo moč.
TIP: Náhodný objev: Baterie s nanodrátky, které vydrží na celý život
Takový biosuperkapacitátor je vytvořený z grafenu s navázanými proteiny, asi jen mikrometr tlustý a ohebný, a v těle pacienta spolupracuje se zařízením, které získává elektřinu z tepla a pohybu lidského těla. Tímto způsobem je možné získat prakticky neomezený zdroj energie pro implantáty na celý život pacienta.
University of California, Los Angeles
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)