Bezcenné peníze: Pětice katastrofálních světových hyperinflací

07.03.2021 - Vilém Koubek

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů. Za milionovou bankovku si přitom Venezuelané pořídí maximálně kilo rajčat. Seznamte se s pěticí podobně postižených zemí minulosti

<h3>Jizvy chudoby: konžský frank</h3><p><strong>kde:</strong> Demokratická republika Kongo | <strong>nejvyšší inflace:</strong> 511 % (2000)</p><p>Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně <strong>dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent</strong>. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. </p>

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

<h3>Daň za extravaganci: libyjský dinár</h3><p><strong>kde:</strong> Libye | <strong>nejvyšší inflace:</strong> 546 % (2011)</p><p>Hrůzovláda <strong>Muammara Kaddáfího</strong> postavila ekonomiku Libye výhradně na těžbě a exportu ropy. Nemyslela ovšem na budoucnost a peníze na údržbu vrtů či potřebné infrastruktury spolykala korupce, choutky libyjského vůdce nebo investice do revolučních gard, které měly potlačit sociální nepokoje. Po pádu jeho vlády se situace ještě zhoršila: Zemi rozdělují znepřátelené frakce, které soupeří o nadvládu nad ropnými poli, a neustále se tak potácí na okraji občanské války. <strong>Revitalizaci svého ropného průmyslu však země v nejbližší době nechystá, neboť by vyšla v přepočtu na 444 miliard korun, které v rozpočtu chybějí</strong> – nemluvě o tom, že „vláda“ drží moc skutečně jen formálně. </p>

Daň za extravaganci: libyjský dinár

kde: Libye | nejvyšší inflace: 546 % (2011)

Hrůzovláda Muammara Kaddáfího postavila ekonomiku Libye výhradně na těžbě a exportu ropy. Nemyslela ovšem na budoucnost a peníze na údržbu vrtů či potřebné infrastruktury spolykala korupce, choutky libyjského vůdce nebo investice do revolučních gard, které měly potlačit sociální nepokoje. Po pádu jeho vlády se situace ještě zhoršila: Zemi rozdělují znepřátelené frakce, které soupeří o nadvládu nad ropnými poli, a neustále se tak potácí na okraji občanské války. Revitalizaci svého ropného průmyslu však země v nejbližší době nechystá, neboť by vyšla v přepočtu na 444 miliard korun, které v rozpočtu chybějí – nemluvě o tom, že „vláda“ drží moc skutečně jen formálně. 

<h3>Válečný pohon: jihosúdánská libra</h3><p><strong>kde:</strong> Jižní Súdán | <strong>nejvyšší inflace:</strong> 835 % (2016)</p><p>Jižní Súdán je po Venezuele další zemí s masivními ložisky ropy, která však nedokáže své bohatství těžit ani prodávat efektivně a dlouhé roky se zmítá v ekonomické krizi. Způsobuje ji mimo jiné i občanská válka, která zuří takřka po celém území státu: Rozvrací společnost a destabilizuje fungování země. Navíc ji živí právě výdělky z ropy, které by měly sloužit ke zlepšování ekonomické situace státu. <strong>Nejhorší období jihosúdánská libra zaznamenala v roce 2016, kdy se propadala o 835 procent</strong>.</p>

Válečný pohon: jihosúdánská libra

kde: Jižní Súdán | nejvyšší inflace: 835 % (2016)

Jižní Súdán je po Venezuele další zemí s masivními ložisky ropy, která však nedokáže své bohatství těžit ani prodávat efektivně a dlouhé roky se zmítá v ekonomické krizi. Způsobuje ji mimo jiné i občanská válka, která zuří takřka po celém území státu: Rozvrací společnost a destabilizuje fungování země. Navíc ji živí právě výdělky z ropy, které by měly sloužit ke zlepšování ekonomické situace státu. Nejhorší období jihosúdánská libra zaznamenala v roce 2016, kdy se propadala o 835 procent.

<h3>S hodnotou papíru: venezuelský bolívar</h3><p><strong>kde:</strong> Venezuela | <strong>nejvyšší inflace:</strong> 13 379 % (2018)</p><p>Venezuela se do ekonomické krize propadla po dlouhých letech nelogických vládních intervencí a rozhazovačné politiky. V roce 1999 totiž země s největšími zásobami ropy na světě nastolila pod vedením <strong>Huga Cháveze</strong> kurz směrem k socialismu – a záhy se začala ekonomicky potápět. Farmy byly znárodněny a posléze opuštěny, protože se ekonomika zplna opřela o státní ropný průmysl, který řídí sice velmi loajální, ale zato naprosto neschopní lidé. <strong>Horšící se životní podmínky vláda maskovala řadou marnotratných kampaní, které dále prohlubovaly krizi. Pokles ceny ropy na světových trzích uštědřil zemi onen pomyslný poslední úder</strong>.</p><p>V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2 665 procent. Kvůli hyperinflaci začne Venezuelská centrální banka od pondělí vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů. <strong>Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze pořídit zhruba kilogram rajčat nebo 250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla.</strong></p>

S hodnotou papíru: venezuelský bolívar

kde: Venezuela | nejvyšší inflace: 13 379 % (2018)

Venezuela se do ekonomické krize propadla po dlouhých letech nelogických vládních intervencí a rozhazovačné politiky. V roce 1999 totiž země s největšími zásobami ropy na světě nastolila pod vedením Huga Cháveze kurz směrem k socialismu – a záhy se začala ekonomicky potápět. Farmy byly znárodněny a posléze opuštěny, protože se ekonomika zplna opřela o státní ropný průmysl, který řídí sice velmi loajální, ale zato naprosto neschopní lidé. Horšící se životní podmínky vláda maskovala řadou marnotratných kampaní, které dále prohlubovaly krizi. Pokles ceny ropy na světových trzích uštědřil zemi onen pomyslný poslední úder.

V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2 665 procent. Kvůli hyperinflaci začne Venezuelská centrální banka od pondělí vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů. Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze pořídit zhruba kilogram rajčat nebo 250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla.

<h3>Rozvrácené zemědělství: zimbabwský dolar</h3><p><strong>kde:</strong> Zimbabwe | <strong>nejvyšší inflace:</strong> 79,6 miliardy % (2008)</p><p>Zimbabwe se pod vedením excentrického prezidenta <strong>Roberta Mugabeho</strong> propadla do jedné z nejděsivějších ekonomických krizí světové historie. Jeho režim podkopal stabilitu země hned na několika frontách: <strong>Bílým farmářům vzal pozemky a přerozdělil je černochům, kteří ovšem se zemědělstvím neměli zkušenosti, což vedlo ke kolapsu výroby potravin</strong>. Ze státního rozpočtu financoval boje během druhé války v Kongu a neřešil ani donebevolající korupci, která spolykala většinu zahraničních dotací či humanitární pomoci. <strong>V době největší krize se navíc rozhodl zažehnat inflační problémy tištěním nových bankovek. Inflace zimbabwského dolaru tak během listopadu 2008 dosáhla neuvěřitelných 79,6 miliardy procent</strong>. </p>

Rozvrácené zemědělství: zimbabwský dolar

kde: Zimbabwe | nejvyšší inflace: 79,6 miliardy % (2008)

Zimbabwe se pod vedením excentrického prezidenta Roberta Mugabeho propadla do jedné z nejděsivějších ekonomických krizí světové historie. Jeho režim podkopal stabilitu země hned na několika frontách: Bílým farmářům vzal pozemky a přerozdělil je černochům, kteří ovšem se zemědělstvím neměli zkušenosti, což vedlo ke kolapsu výroby potravin. Ze státního rozpočtu financoval boje během druhé války v Kongu a neřešil ani donebevolající korupci, která spolykala většinu zahraničních dotací či humanitární pomoci. V době největší krize se navíc rozhodl zažehnat inflační problémy tištěním nových bankovek. Inflace zimbabwského dolaru tak během listopadu 2008 dosáhla neuvěřitelných 79,6 miliardy procent. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907