Bezpečná a pohodlná jízda: Na hřbetě medvědí mámy

25.11.2020 - Marek Telička

<p>Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.</p>

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.


Reklama

Malí medvědi jsou zejména první rok svého života extrémně zranitelní a málokdy se celý vrh dočká dalšího jara. Hlavní hrozbou pro medvídky jsou dospělí medvědí samci, kteří hledají družku a v touze po spáření by mohli mláďata i zabít. Ve skalnatých oblastech mohou medvíďata také spadnout z výšek a k nehodám dochází i při překonávání říčních toků. Zejména v těchto okamžicích se mladí medvědi škrábou své matce na záda a úporně se jí drží, dokud se nedostanou na druhý břeh.

TIP: Géniové zimního spánku: Proč nemají medvědi proleženiny a neochabují jim svaly?

Zřejmě nedlouho po obdobné plavbě byla pořízena tato fotografie, čemuž nasvědčuje i mírně mokrý matčin čenich a záda v místě, kde stojí chlupatý potomek. V zimním Yellowstonu byl dokonce pozorován malý medvěd, který své matce vyšplhal na záda, když byla čenichem zabořena do sněhu a snažila se vyhrabat pod ním rejdící hraboše. Mládě zřejmě jen nebavilo brodění ve studeném zimním nadělení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907