Malí medvědi jsou zejména první rok svého života extrémně zranitelní a málokdy se celý vrh dočká dalšího jara. Hlavní hrozbou pro medvídky jsou dospělí medvědí samci, kteří hledají družku a v touze po spáření by mohli mláďata i zabít. Ve skalnatých oblastech mohou medvíďata také spadnout z výšek a k nehodám dochází i při překonávání říčních toků. Zejména v těchto okamžicích se mladí medvědi škrábou své matce na záda a úporně se jí drží, dokud se nedostanou na druhý břeh.
TIP: Géniové zimního spánku: Proč nemají medvědi proleženiny a neochabují jim svaly?
Zřejmě nedlouho po obdobné plavbě byla pořízena tato fotografie, čemuž nasvědčuje i mírně mokrý matčin čenich a záda v místě, kde stojí chlupatý potomek. V zimním Yellowstonu byl dokonce pozorován malý medvěd, který své matce vyšplhal na záda, když byla čenichem zabořena do sněhu a snažila se vyhrabat pod ním rejdící hraboše. Mládě zřejmě jen nebavilo brodění ve studeném zimním nadělení.
Shutterstock
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)