Bezpečná a pohodlná jízda: Na hřbetě medvědí mámy

25.11.2020 - Marek Telička

<p>Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.</p>

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.


Reklama

Malí medvědi jsou zejména první rok svého života extrémně zranitelní a málokdy se celý vrh dočká dalšího jara. Hlavní hrozbou pro medvídky jsou dospělí medvědí samci, kteří hledají družku a v touze po spáření by mohli mláďata i zabít. Ve skalnatých oblastech mohou medvíďata také spadnout z výšek a k nehodám dochází i při překonávání říčních toků. Zejména v těchto okamžicích se mladí medvědi škrábou své matce na záda a úporně se jí drží, dokud se nedostanou na druhý břeh.

TIP: Géniové zimního spánku: Proč nemají medvědi proleženiny a neochabují jim svaly?

Zřejmě nedlouho po obdobné plavbě byla pořízena tato fotografie, čemuž nasvědčuje i mírně mokrý matčin čenich a záda v místě, kde stojí chlupatý potomek. V zimním Yellowstonu byl dokonce pozorován malý medvěd, který své matce vyšplhal na záda, když byla čenichem zabořena do sněhu a snažila se vyhrabat pod ním rejdící hraboše. Mládě zřejmě jen nebavilo brodění ve studeném zimním nadělení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907