Bezúdržbová rostlinná bariéra: Tráva může ochránit vzácné korály

03.06.2017 - Zuzana Teličková

Profesor Mohammad Golabi z univerzity na ostrově Guam zasvětil léta svého výzkumu travám z čeledi lipnicovitých a jejich praktickému využití při ochraně korálových útesů v Pago Bay před škodlivými látkami vypouštěnými při výstavbě

Travnatá bariéra -<p>Travní kořeny dokážou zpevnit půdu až do hloubky tří metrů</p>
Travnatá bariéra -

Travní kořeny dokážou zpevnit půdu až do hloubky tří metrů


Reklama

Hlavní problém způsobuje eroze půdy, která vede k zanášení a zadušení veškerých organismů tvořících korálový systém. „Schopnost trávy tolerovat vysoce stresové situace, přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám, vytvářet hustý vertikální kořenový systém a další její vlastnosti z ní dělají ideálního kandidáta na pomoc při kontrole půdní eroze,“ říká Golabi. Tráva má houbovité kořeny, které zpevní půdu pod rostlinou do hloubky až tří metrů a vytvoří hustou podzemní přepážku bránící vzniku kanálků či tunelů.

TIP: Vodní rostlina viktorie královská aneb Prchavá krása vodní královny

Jakmile tato travinná bariéra vyroste, může žít až 50 let a nevyžaduje žádnou údržbu kromě občasného zastřihování. Při správných podmínkách se vytvoří za jediný rok, obvykle však roste dva až tři roky, aby byla dostatečně hustá, odolala prudkým dešťům a ochránila břeh před nežádoucími usazeninami.

Ve svém pilotním projektu vysázel Golabi ve spolupráci se staviteli pruhy trávy podél pláže v zálivu Pago sousedící s plochou připravenou na novou bytovou výstavbu. „Mimo jiné také očekáváme, že travnaté pásy budou schopny ochránit pláž před přílivovou vlnou,“ říká Golabi. „Jde o jasnou ukázku unikátní, ekonomicky příznivé a efektivní bioinženýrské technologie, kterou lze aplikovat i na dalších místech ostrova a ochránit tak korálové útesy před dalším poškozením.“

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907