Biohybridní robot vyhledává cíle pomocí implantovaných můřích tykadel

10.12.2020 - Stanislav Mihulka

Tykadla můr jsou mnohem lepšími senzory než lidské výtvory. Vědci z Washingtonské univerzity se je rozhodli využít k navigaci čichem

<p>Melanie Andersonová s autonomní biohybridní pachokoptétou. Tykadlo lišaje vědci použili proto, že je tento druh můry oblíbeným modelovým organismem v neurobiologii.</p>

Melanie Andersonová s autonomní biohybridní pachokoptétou. Tykadlo lišaje vědci použili proto, že je tento druh můry oblíbeným modelovým organismem v neurobiologii.


Reklama

I nejlepší inženýři uznávají, že někdy je lepší nesoupeřit s přírodou, ale vypůjčit si její nápady. Udělal to i tým Washingtonské univerzity, který stvořil biohybridní dron Smellicopter (česky např. Pachokoptéra).

Smellicopter je hybrot, čili hybridní robot, stroj, který obsahuje živou část. K navigačnímu systému dronu je totiž připojeno živé tykadlo lišaje tabákového (Manduca sexta). Tykadlo přitom navádí dron na cíl „po čichu“. 

Můří tykadla jsou mnohem lepší než cokoliv srovnatelného, co vyrobil člověk. Pachokoptéra spojuje to nejlepší z obou světů – přírodní senzor a robotickou platformu, kterou je možné velmi dobře ovládat. Experimenty potvrzují, že takový položivý výtvor funguje, a že ho bude možné využít například k hledání výbušnin nebo třeba živých lidí pod sutinami.

TIP: Bioinženýři postavili rejnoky kyborgy s buňkami potkaního srdce

Tvůrci Pachokoptéry získali tykadla amputací od živých lišajů. Takto oddělený orgán pochopitelně nevydrží věčně. Tykadlo funguje zhruba 4 hodiny, přičemž tuto dobu je možné prodloužit jeho uskladněním v ledničce. V budoucnu by podobná zařízení mohla pomáhat lidem na obtížně dostupných místech nebo v nebezpečných situacích.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907