Bitva u Brodů: Jedna z největších tankových bitev v dějinách lidstva

- Redakce 100+1 historie

<p>Zničené sovětské tanky T-26.</p>

Zničené sovětské tanky T-26.

26 . 6 . 1941

Reklama

Trojúhelník měst Dubno-Luck-Brody se stal 26. června 1941 dějištěm souboje stovek obrněných monster. Mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem se strhla jedna z největších tankových bitev v dějinách, která vstoupila do historie jako bitva u Brodů.

Čtyřdenní střet probíhal poměrně zmateně. Do boje se mnohdy nekoordinovaně vrhaly další a další sovětské mechanizované sbory, které byly hnány pohrůžkou trestů z vyšších míst. Nekoordinovanost a snaha prorazit za každou cenu při nedostatku paliva a munice vedly k neúspěchu. Zatímco Německo spočítalo své škody na 200 tanků, sovětská strana se dostala až na číslo 800 tanků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907