Blankytná jezera žlutého draka: Sečuánské údolí Chuang-lung

Čínské údolí Chuang-lung vás ohromí kaskádami travertinových jezírek, lemovaných rozkvetlými pěnišníkovými keři. Ne náhodou se toto místo s železnou pravidelností objevuje v čínských filmech i v prospektech cestovních kanceláří

09.12.2016 - Pavel Sekerka



Jedinečná scenérie údolí Chuang-lung (Huanlong) byla lidem známá již ve starověku. Na počátku dynastie Ming (1368–1644) zde čínští hodnostáři nechali postavit tři chrámy, které se staly poutním místem. Jelikož se jedná o památné místo čínských dějin, navíc obdařené čarokrásnou přírodu s vysokou biodiverzitu, bylo údolí v roce 1992 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. V roce 2000 bylo území vyhlášeno biosférickou rezervací.

Horský Žlutý drak

Území rezervace je tvořené mozaikou stanovišť od celoročně sněhem pokrytých horských vrcholů, přes alpínské louky po temperátní pralesy. Protože bylo údolí posvátné jak pro buddhisty tak i pro taoisty, bylo jen málo pozměněno těžbou dřeva a dalšími rušivými zásahy.

Jméno Chuang-lung znamená v překladu Žlutý drak a je odvozeno od vlnitého hadovitého tvaru, které travertinové skály mají při pohledu z výšky. Údolí se nachází v západním Sečuánu v okrese Songpan, asi 400 km od hlavního města provincie Čcheng-tu (Chengdu). Celé území má rozlohu 340 km2, nachází se na jižním okraji náhorní plošiny Qinzang a je lemováno horskými štíty dosahujícími výšky i přes 5 000 metrů. Nejnižší část údolí je ve výšce 1 700 metrů.

Tisíce jezírek a vodopádů

Nejatraktivnější částí rezervace je sedm a půl kilometru dlouhé ledovcové údolí s neuvěřitelným počtem velkých i malých travertinových jezírek. Průvodce uvádí, že jich je  2 431. Travertin zde ovšem nevzniká vysrážením minerálního pramene, jak je tomu například v Tureckém Pamukkale.

TIP: „Ohnivá liška“ z Asie aneb Zranitelná panda červená

Celé pohoří je tvořeno vápencem. Na dně údolí jsou mohutné vrstvy vápencového štěrku, spodní morény bývalého ledovce. Voda, která vrstvami vápence protéká, ho rozpouští a na povrch se dostává ve střední části údolí. Zde se mísí s povrchovými vodami, otepluje se a tím dochází k ztrátě CO2 a vysrážení travertinu. Největší jezera a travertinové kaskády vznikaly za bývalými čelními morénami, největší z nich jsou i přes deset metrů vysoké. Největší vodopád má na výšku čtrnáct metrů. Jednotlivá jezírka se liší barvou vody i usazeného vápence, organický materiál zde vytváří drobné hráze, které se postupně zvětšují.

Ukázněnost čínských návštěvníků

Když bylo údolí vyhlášeno památkou UNESCO, prudce se zvýšila jeho návštěvnost. Více začali přijíždět nejen zahraniční turisté, ale i samotní Číňany, kteří stále více a raději cestují. U vstupu do rezervace vzniklo moderní návštěvnické centrum a byla vybudována naučná stezka spojující nejvýznamnější vyhlídková místa a památky. Prakticky celá stezka je vedena po dřevěném chodníku nad povrchem země. Chodník byl pečlivě sestaven tak, aby nemusel být pokácen žádný strom.

Ve dnech státních svátku a víkendů, a to především na podzim, kdy barevné listí dodává údolí nezapomenutelnou atmosféru, je návštěvnost tak veliká, že tvoří nepřetržitý proud lidí po celé délce naučné stezky. Naštěstí jsou návštěvníci velice ukáznění a chodí pouze po značeném okruhu, takže okolní příroda je jejich přítomností rušena jen málo.

Bohatství Žlutého draka

Rezervace Chuang-lung je neobyčejně přírodně bohatá. Zdejší lesy jsou tvořeny především smrky (Picea purpurea, Picea asperata), jalovci (Sabina saltuaria) a jedlemi (Abies ernestii, Abies faxoniana), ve vyšších polohách modřínem (Larix potanini). V lesích jsou přimíšeny javory, vrby, slivoně. V podrostu je hojný bambus Fargesia nitida. Bohatost dřevin dokumentuje přítomnost 16 druhů jak opadavých tak stálezelených pěništníků, z nichž nejčastější jsou Rhododendron pachyerichum, R. vernicosum, R. achroanthum, R. violaceum a R. sutchunense

V oblasti se vyskytuje 59 druhů savců, asi 150–200 druhů ptáků, po pěti druzích plazů a obojživelníků a dva druhy ryb. Mnohé druhy jsou ve volné přírodě kriticky ohrožené.

Žijí zde obě pandy – panda velká (Ailuropoda melanoleuca) i červená (Ailurus fulgens), levhart čínský (Panthera pardus japonensis), levhart obláčkový (Neofelis nebulosa), manul (Otocolobus manul), kočka bengálská (Prionailurus bengalensis), tibetská populace medvěda hnědého (Ursus arctos) a medvěd ušatý (Selenarctos thibetanus). Z psovitých šelem se tu vyskytuje vlk, dhoul (Cuon alpinus), liška obecná a liška tibetská (Vulpes ferillata).

V údolí žijí také dva druhy opic. Kromě známého makaka rhesus (Macaca mulatta), zde je i vzácný langur čínský (Pygathrix roxellana). Nejvzácnější z místních kopytníků je takin zlatý (Budorcas taxicolor). Za zmínku stojí také málo známá kunovitá šelma charza žlutohrdlá (Martes flavigula).

Některé druhy zdejších ptáků se vyskytují i v Čechách. Žije zde strakapoud velký (Dendrocopos major), šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris), králíček obecný (Regulus regulus), střízlík obecný (Troglodytes troglodytes) či zdejší nejhojnější dravec luňák hnědý (Milvus migrans). Pokud budete mít štěstí, můžete vidět pestře zbarveného bažanta. Žije zde bažant ušatý (Crossoptilon auritum), bažant tibetský (Crossoptilon crossoptilon), bažant zlatý (Chrysolophus pictus) a málo známý bažant zelenoocasý (Lophophorus lhuysii).

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Pavel Sekerka, Shutterstock


Další články v sekci