Blíž k nebesům: Přichází čas vertikálních hřbitovů?

12.12.2021 - Barbora Jelínková

Už v antickém Římě platilo, že pokud nelze budovat do šířky, musí se stavba vyhnat vzhůru. Stejná pravidla uplatňují mnohé země dnes v pohřebnictví.

<p>Hřbitov Jarkon nedaleko Tel Avivu vyčerpal své kapacity a bylo třeba přistavět nová patra.</p>

Hřbitov Jarkon nedaleko Tel Avivu vyčerpal své kapacity a bylo třeba přistavět nová patra.


Reklama

Už v antickém Římě platilo, že pokud nelze budovat do šířky, musí se stavba vyhnat vzhůru. V pohřebnictví se stejnou cestou jako jedna z prvních vydala Brazílie, když roku 1984 začala v přístavu Santos stavět „vertikální hřbitov“. Soubor Memorial Necrópole Ecumênica zahrnuje tři věže, z nichž zatím stojí dvě, o výšce 37 m a 46 m. Třetí, tyčící se do 108 m, by měla poskytnout místo až pro 25 tisíc hrobek, přičemž každá pojme šest těl. 

Blíž k nebesům

Ještě velkorysejší projekt se zrodil v hlavě studenta architektury Martina McSherryho, který v roce 2013 přišel s návrhem vertikálního hřbitova pro norské Oslo. Stavbu přitom koncipoval jako „nekonečnou“: Jeřáb by neustále přidával nová patra s tím, jak by rostla potřeba nového prostoru pro ukládání ostatků. Odvážný plán se však zatím nerealizoval.

TIP: Fronta posledního odpočinku: Stanou se tradiční hroby luxusem?

Velký úspěch ovšem vertikální hřbitovy slaví v Izraeli. Tradiční pohřební místo Jarkon svoji kapacitu 110 tisíc míst dávno vyčerpalo a bylo třeba najít řešení. Nabídla ho výstavba několika dalších pater nad existujícími náhrobky, což mezi náboženskými autoritami vyvolalo spory o přípustnosti takového uložení. Nicméně výsledné usnesení ideu schválilo a brzy ji akceptovala celá ortodoxní komunita. Několik nástaveb již úspěšně vzniklo a dalších zhruba 35 se plánuje, což by mělo kapacitu hřbitova ztrojnásobit.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907