Blíž k nebesům: Přichází čas vertikálních hřbitovů?

12.12.2021 - Barbora Jelínková

Už v antickém Římě platilo, že pokud nelze budovat do šířky, musí se stavba vyhnat vzhůru. Stejná pravidla uplatňují mnohé země dnes v pohřebnictví.

<p>Hřbitov Jarkon nedaleko Tel Avivu vyčerpal své kapacity a bylo třeba přistavět nová patra.</p>

Hřbitov Jarkon nedaleko Tel Avivu vyčerpal své kapacity a bylo třeba přistavět nová patra.


Reklama

Už v antickém Římě platilo, že pokud nelze budovat do šířky, musí se stavba vyhnat vzhůru. V pohřebnictví se stejnou cestou jako jedna z prvních vydala Brazílie, když roku 1984 začala v přístavu Santos stavět „vertikální hřbitov“. Soubor Memorial Necrópole Ecumênica zahrnuje tři věže, z nichž zatím stojí dvě, o výšce 37 m a 46 m. Třetí, tyčící se do 108 m, by měla poskytnout místo až pro 25 tisíc hrobek, přičemž každá pojme šest těl. 

Blíž k nebesům

Ještě velkorysejší projekt se zrodil v hlavě studenta architektury Martina McSherryho, který v roce 2013 přišel s návrhem vertikálního hřbitova pro norské Oslo. Stavbu přitom koncipoval jako „nekonečnou“: Jeřáb by neustále přidával nová patra s tím, jak by rostla potřeba nového prostoru pro ukládání ostatků. Odvážný plán se však zatím nerealizoval.

TIP: Fronta posledního odpočinku: Stanou se tradiční hroby luxusem?

Velký úspěch ovšem vertikální hřbitovy slaví v Izraeli. Tradiční pohřební místo Jarkon svoji kapacitu 110 tisíc míst dávno vyčerpalo a bylo třeba najít řešení. Nabídla ho výstavba několika dalších pater nad existujícími náhrobky, což mezi náboženskými autoritami vyvolalo spory o přípustnosti takového uložení. Nicméně výsledné usnesení ideu schválilo a brzy ji akceptovala celá ortodoxní komunita. Několik nástaveb již úspěšně vzniklo a dalších zhruba 35 se plánuje, což by mělo kapacitu hřbitova ztrojnásobit.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907