Božská Scarlett s bolavou duší: Vivien Leighová trpěla bipolární poruchou

01.02.2020 - Kateřina Höferová

Přestože Vivien Leighová natočila řadu filmů, pro většinu diváků zůstává Scarlett O'Harovou

<p>Vivien Leighová ve filmu Lady Hamiltonová</p>

Vivien Leighová ve filmu Lady Hamiltonová


Reklama

Hollywoodské hvězdy černobílých filmů se staly ikonami. Jejich život fascinoval tenkrát stejně jako dnes. Ne vždy ale sláva znamenala bezstarostný život. Prožívaly divoké avantýry, nešťastné lásky, vzestupy i pády. Jedna z nejslavnějších hereček 30. a 40. let 20. století, podmanivě krásná Vivien Leighová, měla skvěle rozjetou kariéru, když udeřila nemoc. 

Zrádná psychika

Tato vzorná dívenka se narodila v In­dii. Studuje po celé Evropě a hovoří několika jazyky. Herectví vystuduje na královské akademii. Po škole se celkem slušně zapíše po povědomí britských divadel. Provdá se za bohatého advokáta, porodí dceru Suzanne a žije spokojeným životem. Až do osudného natáčení...

Lavrence Oliviere a Vivien Leighová se setkají ve  filmu Požár nad Anglií. Po čtyřech letech utajovaného vztahu se oba rozvádějí. Všechno je ideální. Mohou žít spolu, Vivien dokonce natočí svůj nejslavnější  film – Jih proti Severu. Za roli Scar­lett O'Harové dostává Oscara! Ale přece jen... Něco tady nesedí. Něžná kráska trpí bipolární poruchou.

TIP: Za oceánem: Marlene Dietrichová prorazila i díky strachu z nacistů

Psychické onemocnění, které se projevuje častým střídáním nálad. Navíc má diagnostikovanou tuber­kulózu. Tato kombinace se jí nako­nec stane osudnou. Zůstává sama. Producenti s jejím obsazením váhají. Hysterické výbuchy jsou častější a častější. V noci chce jít na toaletu, její plíce je ale naplněna tekutinou. Vivien padne do bezvědomí a udusí se. Kráska stříbrného plátna opouští svět ve svých třiapadesáti letech.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907