Božská Scarlett s bolavou duší: Vivien Leighová trpěla bipolární poruchou

01.02.2020 - Kateřina Höferová

Přestože Vivien Leighová natočila řadu filmů, pro většinu diváků zůstává Scarlett O'Harovou

<p>Vivien Leighová ve filmu Lady Hamiltonová</p>

Vivien Leighová ve filmu Lady Hamiltonová


Reklama

Hollywoodské hvězdy černobílých filmů se staly ikonami. Jejich život fascinoval tenkrát stejně jako dnes. Ne vždy ale sláva znamenala bezstarostný život. Prožívaly divoké avantýry, nešťastné lásky, vzestupy i pády. Jedna z nejslavnějších hereček 30. a 40. let 20. století, podmanivě krásná Vivien Leighová, měla skvěle rozjetou kariéru, když udeřila nemoc. 

Zrádná psychika

Tato vzorná dívenka se narodila v In­dii. Studuje po celé Evropě a hovoří několika jazyky. Herectví vystuduje na královské akademii. Po škole se celkem slušně zapíše po povědomí britských divadel. Provdá se za bohatého advokáta, porodí dceru Suzanne a žije spokojeným životem. Až do osudného natáčení...

Lavrence Oliviere a Vivien Leighová se setkají ve  filmu Požár nad Anglií. Po čtyřech letech utajovaného vztahu se oba rozvádějí. Všechno je ideální. Mohou žít spolu, Vivien dokonce natočí svůj nejslavnější  film – Jih proti Severu. Za roli Scar­lett O'Harové dostává Oscara! Ale přece jen... Něco tady nesedí. Něžná kráska trpí bipolární poruchou.

TIP: Za oceánem: Marlene Dietrichová prorazila i díky strachu z nacistů

Psychické onemocnění, které se projevuje častým střídáním nálad. Navíc má diagnostikovanou tuber­kulózu. Tato kombinace se jí nako­nec stane osudnou. Zůstává sama. Producenti s jejím obsazením váhají. Hysterické výbuchy jsou častější a častější. V noci chce jít na toaletu, její plíce je ale naplněna tekutinou. Vivien padne do bezvědomí a udusí se. Kráska stříbrného plátna opouští svět ve svých třiapadesáti letech.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907