Britský samopal Sterling (1): Nástupce legendárního Sten Gunu

01.05.2020 - Jan Čurda

Jedna z nejznámějších britských zbraní studené války se dočkala nasazení ve čtyřech desítkách konfliktů, do výzbroje ji zavedl nejméně tucet zemí a ve službě strávila v zemi svého vzniku celkem 60 let. Seznamte se se samopalem Sterling

<p>První sterlingy se dostaly do boje už během druhé světové války</p>

První sterlingy se dostaly do boje už během druhé světové války


Reklama

Ve druhé světové válce představoval nejpoužívanější samopal britských vojáků jednoduchý a osvědčený Sten, ale ten měl své vady a v roce 1944 už bylo zřejmé, že je zapotřebí nová a spolehlivá zbraň. Oproti „tažnému koni“ stenu představoval sterling takřka umělecké dílo – stal se prvním z nové poválečné vlny samopalů, které se vyznačovaly praktičností, propracovaností a současně robustností.

S bohatou historií

Jejich výroba přitom byla nákladově efektivní. Zatímco konkurenční zbraně jako švédský Carl Gustav m/45 nebo iraelský Uzi jsou obecně známější, sterling má za sebou mnohem bohatší bojovou historii. Britská armáda ho používala v řadě konfliktů své rozpadající se koloniální říše – od Malajska po Keňu, přes Severní Irsko, Falklandy až po válku v Perském zálivu. Tuto oblíbenou zbraň však nezavedla do výzbroje pouze britská armáda, více než milion sterlingů se používalo po celém světě: v Indii, Kanadě, na Novém Zélandu, v Argentině, Iráku či Malajsii.

Samopal navrhl George Patchett, konstruktér firmy Sterling Armaments Company, který spolupracoval už na návrhu samopalu Lancaster Machine Carbine. V roce 1942 začal vyvíjet vlastní zbraň pro střelivo 9 × 19 mm. První patent, kterým chránil svůj design, podal Patchett už v srpnu 1942, brzy poté následovalo testování prototypu. Dne 25. září předvedl Patchett před důstojníky ze Zbrojního výboru britské armády svůj samopal v akci, když vystřílel 412 nábojů. Komisaři konstatovali, že „karabina fungovala uspokojivě“. Zbraň neměla žádný zaměřovač ani pažbu, takže Patchett pálil od boku – komisi popudilo, že jí byla předvedena nedokončená zbraň. 

Další testy

Tělo samopalu tvoří trubka, jejíž zadní polovina je pouzdrem závěru, a přední, perforovaná, pláštěm hlavně. Zespodu je na trubce umístěna pistolová pažbička. Na počátku roku 1943 vyvinul Patchett pro svůj samopal skládací pažbu a přidal jednoduchá mířidla. Charakteristickým znakem sterlingu je umístění objímky zásobníku na levé straně. Zbraň střílí z otevřeného závěru – po stisknutí spouště se závěr pohybuje dopředu, vsune náboj do nábojové komory a uzavře ji.

Poté pevný úderník na přední straně závěru odpálí náboj a cyklus končí vyhozením nábojnice, přičemž se závěr otevře. Patchett svoji zbraň neustále vylepšoval  a vymýšlel způsoby, jak odstranit i ty nejmenší závady. Ke konci roku 1943 vybavil závěr několika šikmými drážkami, které stíraly nečistoty a zplodiny výstřelu, jež se dostaly do pouzdra závěru. Už v březnu ale začal s testováním, které zahájilo celou dekádu, po niž vojenské instituce zbraň testovaly.

Zdlouhavý vývoj 

Zpočátku se Patchett potýkal s přesností své zbraně, když nedokázal zasáhnout cíl na vzdálenost 175 yardů – což ovšem vzhledem k primitivní podobě mířidel. Tento nedostatek vyrovnávala odolnost prototypu proti zanesení pískem, neuspěl však při zkouškách v bahně. Ordnance Board se usnesla, že „samopal je schopen dalšího vylepšení“. Po dalších vylepšeních nařídila vláda v lednu následujícího roku nákup 20 „patchettů“. Čtyři z nich byly v dubnu 1944 poslány do vývojového střediska vzdušných sil (Airborne Forces Development Centre), kde mělo být vyzkoušeno, zda jsou vhodné pro výsadkové jednotky.

Dokončení: Britský samopal Sterling (2): Nástupce legendárního Sten Gunu

Je možné, že některé sterlingy se dostaly do akce během operace Market Garden v září 1944. Ve sbírkách Imperial War Museum se nachází samopal Patchett Mk.I, který údajně nosil podplukovník Robert Dawson, velitel Commanda No.4 během spojeneckého vylodění na ostrově Walcheren v listopadu 1944. O bojovém použití sterlingu ve druhé světové válce existuje pouze jediná přímá zpráva, a sice jeden ze zápisů Ordnance Board se zmiňuje o tom, že sterling byl použit v jedné z akcí commandos a byl doporučen jako náhrada za samopal Sten v lednu 1945.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907