Reklama


Britský vesmírný uklízeč RemoveDEBRIS ulovil první odpad na oběžné dráze

24.09.2018 - Stanislav Mihulka

Experimentální prototyp satelitu k lovu vesmírného smetí testuje technologie na oběžné dráze

<p>Síť lovce RemoveDEBRIS cílí na svoji první kořist</p>

Síť lovce RemoveDEBRIS cílí na svoji první kořist


Reklama

Na oběžné dráze Země je v každém okamžiku kolem 7 600 tun lidmi vyrobeného odpadu. Na první pohled to není mnoho, ale kosmický odpad se pohybuje ohromnou rychlostí, stejně jako kosmické lodi a satelity, které se mohou s odpadem na oběžné dráze srazit. Taková srážka přitom může mít fatální důsledky. Vládní agentury i soukromé společnosti proto vyvíjejí technologie, s nimiž by bylo možné odpad z oběžné dráhy uklízet.

Britské konsorcium výzkumných institucí a soukromých společností pod vedením Univerzity v Surrey nedávno poprvé otestovat svého vesmírného uklízeče přímo na oběžné dráze. Jmenuje se RemoveDEBRIS a jeho stavbu i provoz zajišťuje společnost Surrey Satellite Technology, kterou spolufinancuje Evropská komise.

Loved vesmírmých odpadků

Zhruba stokilový demonstrační prototyp má za úkol ve čtyřech experimentech lovit kosmický odpad a odstraňovat ho z oběžné dráhy. Prvním testem po vypuštění satelitu RemoveDEBRIS z Mezinárodní vesmírné stanice byl Net Experiment, který spočíval v ulovení simulovaného vesmírného odpadu sítí.

TIP: Na lovu odpadu: Airbus vyvíjí vesmírnou harpunu na smetí z oběžné dráhy

RemoveDEBRIS nejprve zaměřil odpad svými kamerami cvičný cíl a poté ho úspěšně polapil do vystřelené sítě. V příštích měsících RemoveDEBRIS otestuje vizuální navigační systém s LIDARem, harpunu pro lov většího odpadu a brzdnou plachtu, která zajistí uklizení uloveného odpadu sestupem do atmosféry.

  • Zdroj textu:

    University of Surrey

  • Zdroj fotografií: YouTube/Surrey Nanosats SSC Mission Delivery Team

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907