Britský vesmírný uklízeč RemoveDEBRIS ulovil první odpad na oběžné dráze

24.09.2018 - Stanislav Mihulka

Experimentální prototyp satelitu k lovu vesmírného smetí testuje technologie na oběžné dráze

<p>Síť lovce RemoveDEBRIS cílí na svoji první kořist</p>

Síť lovce RemoveDEBRIS cílí na svoji první kořist


Reklama

Na oběžné dráze Země je v každém okamžiku kolem 7 600 tun lidmi vyrobeného odpadu. Na první pohled to není mnoho, ale kosmický odpad se pohybuje ohromnou rychlostí, stejně jako kosmické lodi a satelity, které se mohou s odpadem na oběžné dráze srazit. Taková srážka přitom může mít fatální důsledky. Vládní agentury i soukromé společnosti proto vyvíjejí technologie, s nimiž by bylo možné odpad z oběžné dráhy uklízet.

Britské konsorcium výzkumných institucí a soukromých společností pod vedením Univerzity v Surrey nedávno poprvé otestovat svého vesmírného uklízeče přímo na oběžné dráze. Jmenuje se RemoveDEBRIS a jeho stavbu i provoz zajišťuje společnost Surrey Satellite Technology, kterou spolufinancuje Evropská komise.

Loved vesmírmých odpadků

Zhruba stokilový demonstrační prototyp má za úkol ve čtyřech experimentech lovit kosmický odpad a odstraňovat ho z oběžné dráhy. Prvním testem po vypuštění satelitu RemoveDEBRIS z Mezinárodní vesmírné stanice byl Net Experiment, který spočíval v ulovení simulovaného vesmírného odpadu sítí.

TIP: Na lovu odpadu: Airbus vyvíjí vesmírnou harpunu na smetí z oběžné dráhy

RemoveDEBRIS nejprve zaměřil odpad svými kamerami cvičný cíl a poté ho úspěšně polapil do vystřelené sítě. V příštích měsících RemoveDEBRIS otestuje vizuální navigační systém s LIDARem, harpunu pro lov většího odpadu a brzdnou plachtu, která zajistí uklizení uloveného odpadu sestupem do atmosféry.

  • Zdroj textu:

    University of Surrey

  • Zdroj fotografií: YouTube/Surrey Nanosats SSC Mission Delivery Team

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907