Na lovu odpadu: Airbus vyvíjí vesmírnou harpunu na smetí z oběžné dráhy

ESA se chystá harpunovat obří nefunkční satelit Envisat a odtáhnout ho do atmosféry

23.03.2018 - Stanislav MihulkaOběžná dráha kolem Země je plná smetí. Kosmické agentury i firmy s tím chtějí něco udělat a vyvíjejí proto nejrůznnější technologie, které by mohly pomoci se sběrem kosmického odpadu. Evropská kosmická agentura ESA sází mimo jiné i na harpuny.

V rámci projektu Clean Space připravuje ESA ve spolupráci se společností Airbus ambiciózní úklidovou misi, která by měla odstranit z oběžné dráhy nefunkční satelit Envisat. To přitom není žádný drobeček, nýbrž téměř devítitunové monstrum, největší satelit pro pozorování Země, který byl kdy postaven.

Harpuna na satelity

Právě Envisat je jedním z největších a zároveň i nejnebezpečnějších kusů odpadu, které ohrožují kosmické lodě a satelity na nízkých oběžných dráhách Země. ESA s Airbusem vyvíjejí kosmickou harpunu, která by měla Envisat ulovit a zneškodnit. Hapruna měří 1,5 metru a váží 2,5 kilogramu.

TIP: Japonský experimentální lapač kosmického smetí se ocitl v problémech

Lovecký satelit se musí dostat do blízkosti Envisatu a pak ho harpunuje, přičemž se musí harpunou trefit do vhodného místa. Pak lovec spustí motory a odtáhne Envisat na takovou dráhu, která zajistí, že satelit skončí v plamenech v atmosféře Země. V každém případě půjde o velmi napínavou misi.

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    Airbus


Další články v sekci