Budoucnost udržitelné módy: Kabelka z ananasu, batoh z použité duše

22.11.2019 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

Z udržitelné módy se rychle stává celosvětový trend. Svou kariéru s ní spojily slavné osobnosti a řada návrhářů tvoří z udržitelných materiálů celé kolekce

<p>Duše z jízdních kol nahrazují kůži</p>

Duše z jízdních kol nahrazují kůži


Reklama

Řetězce chrlí nové a nové věci a lidé mají pocit, že je potřebují mít. Trend udržitelné módy tak stále hlasitěji rezonuje i u nás. A české návrhářské naděje jsou na tom ve srovnání se světovými návrháři opravdu dobře.

Často před přeplněnou skříní nevíme, co na sebe. Řešením bývá nákup nového oblečení, vždyť stojí pár stovek. Ale výrobek, za kterým se ukrývají tisíce litrů vody, lidská práce a dovoz přes půl planety, by neměl být tak levný. Módní průmysl představuje zrychlující se kolotoč a závažnost situace si uvědomuje stále víc lidí. Jeden z nejhorších znečišťovatelů životního prostředí ročně vyprodukuje přes 150 miliard kusů oděvů, přičemž další vyřazené miliardy končí ve spalovnách a na skládkách.

Až na newyorská mola

Jiří Kalfař to se svou udržitelnou značkou dotáhl až na newyorský Fashion Week. „Nic z toho, co máme, nikdy nevyhodíme. Fungujeme se starými kolekcemi, a i když tu třeba něco visí dva tři roky, tak to vezmeme, rozstříháme a dáme tomu nový život. Takže nevzniká zbytečný odpad,“ popisuje mladý návrhář.

Udržitelnost je životní styl a neplatí to jen v módě. Kdo chce práci spojit s ekologickým žitím, měl by začít u sebe. „Nejdřív jsem přestal jíst maso, produkty s palmovým olejem, přesedlal jsem na elektroauto. Takže jsem začal u sebe a pak jsem zjišťoval, jak je ta móda sama o sobě škodlivá. Přišlo mi paradoxní, že jsem se naučil žít udržitelně, ale moje značka ekologická nebyla,“ pokračuje Kalfař.

Přírodní kůže z ananasů

Pavla Linková založila udržitelnou značku LIPA Design a vyrábí kabelky, jež v přírodě nezanechají téměř žádnou ekologickou stopu. Pomáhá jí například tropický ananas. „Vyrábíme z břízové překližky, což je odpad, který by se vyhodil. Dál používáme vlákno z ananasových listů, o němž si myslíme, že brzy nahradí kůži,“ popisuje designérka. 

TIP: Belgické Antverpy: Nová Mekka módy

Piñatex neboli přírodní kůže vzniká na Filipínách z ananasových listů, jež zůstávají na plantážích jako odpad. Produkce vlákna přitom nevyžaduje další vodu, hnojivo ani pesticidy. „S materiálem se pracuje stejně jako s každou tvrdší látkou, ale není to totéž jako kůže, takže se nemusí zahlazovat nebo zahraňovat hrany,“ dodává Linková. Originální kabelku si můžete nechat vytvořit i na míru.

Duše udržitelnosti

Rodinná firma SegraSegra zas využívá duše z jízdních kol. Jejich móda přitom není určena jen cyklistům, nýbrž všem, kdo potřebují originální funkční oblečení a doplňky. „Našli jsme si duše, které nahrazují kůži, takže se s nimi pracuje dost podobně, a navíc jsou recyklované,“ líčí návrhářka Eliška Mertová. Kromě toho jde o velmi příjemný materiál, na první pohled vypadá jako kůže, a tak lidé netradiční nápad s radostí i překvapením vítají. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907