Budu lepším vladařem! Kterak Boleslav zúčtoval s Václavem

12.05.2016 - Klára Špičková

Byl mladší z přemyslovských knížat bratrovrah a nebo dobrý státník? Můžeme jen spekulovat...


Reklama

Všichni známe našeho otce vlasti, svatořečeného Václava, kterého zákeřně zavraždil jeho mladší bratr Boleslav, a to ve Staré Boleslavi. Proč? Aby se sám stal knížetem! Je to ale skutečně tak?

Budu lepším vladařem!

Když se totiž podíváme historii na zoubek, zjistíme, že jestli se někdo nechoval vlastenecky, byl to Václav, který platil německému císaři tzv. tribut. Tím mimo jiné hněval svého pro národní zájmy bouřícího bratra Boleslava. Jeden z výkladů událostí, který nastínil i respektovaný Dušan Třeštík, je dokonce velmi odlišný od tvrzení křesťanských legend: „Mladšího bratra Boleslava, který měl s Václavem neustálé spory, onoho rána rozlítila povýšenost, s níž ho kníže oslovil. Tasil meč a vrhl se na Václava. Kníže ho však odzbrojil a povalil na zem. Na Boleslavovo volání o pomoc přiběhli jeho družiníci. Viděli Václava, jak s mečem v ruce stojí nad ležícím bratrem! Vrhli se svému pánovi na pomoc a knížete, který nestačil prchnout do kostela, ubili.“ 

Bratrovraždu lze ale i tak jen stěží obhajovat. Nicméně Boleslav poté vládl opravdu energicky a sebevědomě a je označován za jednoho z nejúspěšnějších vladařů, kteří upevnili českou státnost! V roce 938 nechal dokonce Boleslav I. převézt ostatky Václava do Prahy a pohřbít v rotundě sv. Víta. Na jejím místě stojí dnes stejnojmenná katedrála. 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie Speciál 7

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907