Bujón a spousta sladkostí: „Fitness” jídla anorektičky Sissi

11.05.2016 - Ĺudovít Kossár

Za krásu se platí. Císařovna Sissi toužila mít štíhlou postavu věčně, nezdravé diety a tvrdá cvičení proto doplňovala půsty


Reklama

Císařovna patřila mezi oslnivé krasavice a moc dobře věděla, jak s takovým darem nakládat. Toužila mít ideální postavu a dbala, aby nevážila víc, než padesát kilogramů. Jak se udržovala štíhlá? Neustále sportovala. Podle historiků propadla mentální anorexii. Když začala s přibývajícím věkem a kvůli nevhodným dietám přibírat, zařadila hladovky. Hranici pětapadesáti kilogramů prý do konce života nepřekročila. Váhu si kontrolovala třikrát denně!

Hovězí vývar a jiné bílkovinové „bomby“

Císařovna užívala při dietě hovězí vývar, přesněji koncentrát, který se potom ředil vodou a podával v šálku jako bujón. Podle dochovaných receptur se připravoval z půlky vola a obohatil zvířecí krví. Vedle bujónu pila Alžběta spoustu mléka. Její strava tak byla velice nevyvážená a nezdravá. Příliš velké množství bílkovin jí způsobovalo zdravotní komplikace. Opuchlý obličej a tělo, které zadržovaly vodu, jí uváděly do dalších depresí. Své tělo nenáviděla také během těhotenství. Rozčilovalo a děsilo ji, jak moc přibrala. A po porodu okamžitě zařadila drsné diety, jen aby se dostala zpátky na svou váhu.

Skládaly se většinou z tekuté stravy – vedle zmíněných silných vývarů pila jen ovocné šťávy, nebo se cpala vodovými či smetanovými zmrzlinami a sorbety. A když měla diety plné zuby, doslova se vrhla na zákusky, které milovala. Co Sissi snídala, když si rozhodla dopřát trochu radosti? Misku ovoce, tři žemličky, 110 gramů cukru, 110 gramů másla, šálek mléka a smetany, kousek bábovky, piškot, čokoládu nebo sušenku.

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 1/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907