Bujón a spousta sladkostí: „Fitness” jídla anorektičky Sissi

11.05.2016 - Ĺudovít Kossár

Za krásu se platí. Císařovna Sissi toužila mít štíhlou postavu věčně, nezdravé diety a tvrdá cvičení proto doplňovala půsty


Reklama

Císařovna patřila mezi oslnivé krasavice a moc dobře věděla, jak s takovým darem nakládat. Toužila mít ideální postavu a dbala, aby nevážila víc, než padesát kilogramů. Jak se udržovala štíhlá? Neustále sportovala. Podle historiků propadla mentální anorexii. Když začala s přibývajícím věkem a kvůli nevhodným dietám přibírat, zařadila hladovky. Hranici pětapadesáti kilogramů prý do konce života nepřekročila. Váhu si kontrolovala třikrát denně!

Hovězí vývar a jiné bílkovinové „bomby“

Císařovna užívala při dietě hovězí vývar, přesněji koncentrát, který se potom ředil vodou a podával v šálku jako bujón. Podle dochovaných receptur se připravoval z půlky vola a obohatil zvířecí krví. Vedle bujónu pila Alžběta spoustu mléka. Její strava tak byla velice nevyvážená a nezdravá. Příliš velké množství bílkovin jí způsobovalo zdravotní komplikace. Opuchlý obličej a tělo, které zadržovaly vodu, jí uváděly do dalších depresí. Své tělo nenáviděla také během těhotenství. Rozčilovalo a děsilo ji, jak moc přibrala. A po porodu okamžitě zařadila drsné diety, jen aby se dostala zpátky na svou váhu.

Skládaly se většinou z tekuté stravy – vedle zmíněných silných vývarů pila jen ovocné šťávy, nebo se cpala vodovými či smetanovými zmrzlinami a sorbety. A když měla diety plné zuby, doslova se vrhla na zákusky, které milovala. Co Sissi snídala, když si rozhodla dopřát trochu radosti? Misku ovoce, tři žemličky, 110 gramů cukru, 110 gramů másla, šálek mléka a smetany, kousek bábovky, piškot, čokoládu nebo sušenku.

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 1/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907