Časosběrné video zachycuje prchavou krásu měsíční květiny: Rozkvétá v noci a do rána uvadá

29.06.2021 - Vilém Koubek

V britské botanické zahradě poprvé v historii ostrovního království vykvetl vzácný amazonský kaktus – a následujícího dne za rozbřesku zvadl


Reklama

Druhu Strophocactus wittii se přezdívá měsíční květina – rozkvétá totiž v noci a do rána uvadá. Kaktus představuje tzv. epifyt: Porůstá tělo jiné rostliny, ale necizopasí na ní, živiny si obstarává sám. V době rozkvětu sladce voní a jeho odér se prý dá přirovnat k jednomu z parfémů popové hvězdy Rihanny, přičemž na něj kaktus láká lišajovité motýly. Později během noci se libá vůně zvolna mění v zápach a ráno květenství uvadá.

TIP: Unikátní časosběrné video: 365 východů Slunce ve 23 sekundách

Jedinečná událost se odehrála v botanické zahradě University of Cambridge a šlo o první kvetoucí Strophocactus wittii v britských dějinách.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907