Časosběrné video zachycuje prchavou krásu měsíční květiny: Rozkvétá v noci a do rána uvadá

29.06.2021 - Vilém Koubek

V britské botanické zahradě poprvé v historii ostrovního království vykvetl vzácný amazonský kaktus – a následujícího dne za rozbřesku zvadl


Reklama

Druhu Strophocactus wittii se přezdívá měsíční květina – rozkvétá totiž v noci a do rána uvadá. Kaktus představuje tzv. epifyt: Porůstá tělo jiné rostliny, ale necizopasí na ní, živiny si obstarává sám. V době rozkvětu sladce voní a jeho odér se prý dá přirovnat k jednomu z parfémů popové hvězdy Rihanny, přičemž na něj kaktus láká lišajovité motýly. Později během noci se libá vůně zvolna mění v zápach a ráno květenství uvadá.

TIP: Unikátní časosběrné video: 365 východů Slunce ve 23 sekundách

Jedinečná událost se odehrála v botanické zahradě University of Cambridge a šlo o první kvetoucí Strophocactus wittii v britských dějinách.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907