Části raket V2 se vyráběly i v okupovaném Československu. Naznačuje to nedávný objev z Anglie

13.10.2021 - Stanislav Mihulka

I téměř 80 let po válce se mohou objevovat zajímavá fakta – nedávný průzkum v místě dopadu rakety V2 například naznačuje, že některé její části pocházely z okupovaného Československa

<p>Letecký snímek vykopávek kráteru po dopadu rakety V2.</p>

Letecký snímek vykopávek kráteru po dopadu rakety V2.


Reklama

Bratři Colin a Sean Welchovi se věnují „archeologii konfliktů“. Sami si říkají „Crater Locators“ a jejich specialitou jsou krátery vzniklé během 2. světové války. Nedávno zahájili vykopávky poblíž vesnice Platt, v hrabství Kent na jihovýchodě Anglie. Kolem půlnoci 14. února 1945 tam dopadla jedna z německých raket V2. 

Raketa měla mířit na Londýn, svůj cíl ale naštěstí minula. „Zbraň odplaty“, jak ji označoval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels, tehdy naštěstí zničila jen sad a jedna stará paní si později stěžovala, že jí exploze rakety poškodila sluch. Podobný scénář ostatně nebyl úplně výjimečný. Nasazení raket V2 bylo víceméně vojenským fiaskem. Podle dostupných údajů zahynulo více lidí při výrobě těchto raket než při jejich operačním nasazení. Odhaduje se, že V2 usmrtily od 7. září 1944 přibližně devět tisíc Londýňanů, přičemž při jejich výrobě zahynulo zhruba 30 tisíc nuceně nasazených lidských otroků. Účinný byl snad jen jejich psychologický efekt. Létaly nadzvukovou rychlostí až 5 600 kilometrů za hodinu, přilétaly bez varování a nebylo proti nim obrany.

Stopy vedou do Československa 

V místě kráteru bratři Welchovi objevili přes 800 kilogramů kovových úlomků rakety, včetně velkých kusů spalovací komory raketového motoru. Teď je čeká mravenčí práce s konzervováním objevených částí. Pro jejich tým jde o v pořadí již šesté vykopávky místa dopadu rakety V2. Kromě toho již studovali desítky míst dopadů střel V1.

TIP: Technologie zrozené z války: Hitlerova tajná zbraň otevřela dveře do vesmíru

Výzkum bratrů Welchových přinesl kromě historických artefaktů i cenné poznatky. Ukázalo se, že rakety V2 ze závěrečného období války nebyly všechny vyrobeny v podzemních tunelech u Nordhausenu v pohoří Harz, jak si historici mysleli. Kódy na nalezených štítcích naznačují, že v Nordhausenu se rakety V2 zřejmě jen kompletovaly a jejich komponenty se vyráběly jinde – včetně tehdejšího okupovaného Československa.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ulice pro gurmány

Hongkong, Čína | oceněných restaurací: 70

Hongkong se v Michelinově průvodci objevil už v roce 2009, a stal se tak jedním z prvních asijských měst na jeho stránkách. Loni tam působilo 70 oceněných restaurací a vrcholné tři hvězdy získalo sedm z nich. Uznání si vysloužily mimo jiné za mistrné mísení tradiční kultury s moderními postupy a trendy. Vedle klasického restauračního života navíc průvodce oceňuje také hongkongský street food: Doporučuje rovnou 30 podniků, jejichž jídlo se sice prodává na ulici, ale zároveň splňuje vysoké kulinářské standardy. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Potravní dani podléhalo i seno, dřevo či petrolej, což vyvolávalo posměch i odpor.

Historie

Soustava s bílým trpaslíkem a plynným obrem

Vesmír

Spirocheta Borrelia burgdorferi, původce amerických borelióz.

Věda

Kokolitky zachycené rastrovacím elektronovým mikroskopem (SEM).

Příroda

Hladem netrpělo pouze obyvatelstvo, ale také váleční zajatci. Odhaduje se, že v rakouském zajetí zemřelo na podvýživu až 100 000 italských zajatců.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907