Celá světová populace invazního raka mramorového je jeden klon

07.02.2018 - Stanislav Mihulka

Klonální raci z německých akvaristik dobývají svět. Bohužel přitom šíří račí mor

Rak mramorový -<p>Nenáročného raka mramorového chovají akvaristé po celém světě</p>
Rak mramorový -

Nenáročného raka mramorového chovají akvaristé po celém světě


Reklama

Některé druhy, s nimiž se dnes ve volné přírodě setkáváme, vznikly přímo před našima očima. To je i případ nové formy raka mramorového, která vznikla velmi nedávno, během devadesátých let. Objevila se v Německu, když se američtí raci mramoroví v chovech akvaristů stali partenogenetickými.

To znamená, že všichni jedinci tohoto nového druhu jsou samice, které snášejí vajíčka bez oplození. Vlastně samy sebe klonují a geneticky jsou prakticky úplně totožní. Vědci přečetli celou DNA těchto klonálních raků a potvrdili, že skutečně jde o nový druh.

TIP: Přijde invaze mravenců? Kolonie etiopských mravenců mohou zaplavit svět

Klonální raci se nesmírně rychle množí a snadno se šíří na nová území, kde se mohou stát invazním druhem. Dnes už žijí v přírodě tří kontinentů a můžeme je vidět i v České republice. Patří mezi druhy, které roznášejí račí mor a ohrožují tím naše domácí druhy raků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Ecology & Evolution

  • Zdroj fotografií: Ranja AdriantsoaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907