Cena za vejce: Životní podmínky průmyslově chované drůbeže jsou tristní

Humánnost chovu slepic patří dnes k nejpalčivějším otázkám živočišného průmyslu. A dánští vědci nedávno zjistili, že vedle již tak drsných podmínek v podobě omezeného prostoru v klecích trápí čtyři pětiny nosnic i zlomené kosti

23.01.2022 - Barbora Jelínková



Ida Thøfnerová a Jens Peter Christensen z veterinární katedry kodaňské univerzity v dosud největší studii svého druhu zkoumali bezmála 4 800 nosnic ze čtyř desítek dánských chovů. Frakturu hrudní kosti odhalili asi u 4 100 z nich, tedy u více než 85 %. Nezáleželo přitom, zda se jedná o zvířata v klecových, podestýlkových, či volných chovech – jinými slovy příčina netkví v životních podmínkách drůbeže, ale v přílišném tlaku na produkci. 

Drůbežářský rébus

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, fyziologicky však není na takovou zátěž stavěná. Proto se největší problémy vyskytovaly u slepic drobnějších plemen, snášejících příliš objemná vejce velikosti L. Podle Christensena stojí nyní drůbežáři před velkým rébusem: Chtějí-li zůstat u dosavadní výtěžnosti a přitom zajistit, aby nosnice netrpěly chronickou bolestí, patrně budou muset vyšlechtit nová, odolnější plemena – což je ovšem otázkou přinejmenším několika generací. Do té doby doporučuje dvojice výzkumníků alespoň odložit první snůšku o několik týdnů, dokud nebude kostra mladé slepice kompletně zpevněná. 

Změna se blíží

Ke zlepšení podmínek života nosnic přistupují zákonodárci v různých státech odlišně. Pokud jde o klecové chovy, v Německu či právě v Dánsku pochází z uvedených podmínek přibližně každá desátá slepice. Česká republika sice zatím zaostává, ale do budoucna by se měla situace změnit i u nás: V roce 2019 schválili poslanci zákaz daného způsobu chovu od roku 2027. 


Další články v sekci