Cena za vejce: Životní podmínky průmyslově chované drůbeže jsou tristní

23.01.2022 - Barbora Jelínková

Humánnost chovu slepic patří dnes k nejpalčivějším otázkám živočišného průmyslu. A dánští vědci nedávno zjistili, že vedle již tak drsných podmínek v podobě omezeného prostoru v klecích trápí čtyři pětiny nosnic i zlomené kosti

<p>Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.</p>

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.


Reklama

Ida Thøfnerová a Jens Peter Christensen z veterinární katedry kodaňské univerzity v dosud největší studii svého druhu zkoumali bezmála 4 800 nosnic ze čtyř desítek dánských chovů. Frakturu hrudní kosti odhalili asi u 4 100 z nich, tedy u více než 85 %. Nezáleželo přitom, zda se jedná o zvířata v klecových, podestýlkových, či volných chovech – jinými slovy příčina netkví v životních podmínkách drůbeže, ale v přílišném tlaku na produkci. 

Drůbežářský rébus

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, fyziologicky však není na takovou zátěž stavěná. Proto se největší problémy vyskytovaly u slepic drobnějších plemen, snášejících příliš objemná vejce velikosti L. Podle Christensena stojí nyní drůbežáři před velkým rébusem: Chtějí-li zůstat u dosavadní výtěžnosti a přitom zajistit, aby nosnice netrpěly chronickou bolestí, patrně budou muset vyšlechtit nová, odolnější plemena – což je ovšem otázkou přinejmenším několika generací. Do té doby doporučuje dvojice výzkumníků alespoň odložit první snůšku o několik týdnů, dokud nebude kostra mladé slepice kompletně zpevněná. 

Změna se blíží

Ke zlepšení podmínek života nosnic přistupují zákonodárci v různých státech odlišně. Pokud jde o klecové chovy, v Německu či právě v Dánsku pochází z uvedených podmínek přibližně každá desátá slepice. Česká republika sice zatím zaostává, ale do budoucna by se měla situace změnit i u nás: V roce 2019 schválili poslanci zákaz daného způsobu chovu od roku 2027. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907