Cena za vejce: Životní podmínky průmyslově chované drůbeže jsou tristní

23.01.2022 - Barbora Jelínková

Humánnost chovu slepic patří dnes k nejpalčivějším otázkám živočišného průmyslu. A dánští vědci nedávno zjistili, že vedle již tak drsných podmínek v podobě omezeného prostoru v klecích trápí čtyři pětiny nosnic i zlomené kosti

<p>Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.</p>

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.


Reklama

Ida Thøfnerová a Jens Peter Christensen z veterinární katedry kodaňské univerzity v dosud největší studii svého druhu zkoumali bezmála 4 800 nosnic ze čtyř desítek dánských chovů. Frakturu hrudní kosti odhalili asi u 4 100 z nich, tedy u více než 85 %. Nezáleželo přitom, zda se jedná o zvířata v klecových, podestýlkových, či volných chovech – jinými slovy příčina netkví v životních podmínkách drůbeže, ale v přílišném tlaku na produkci. 

Drůbežářský rébus

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, fyziologicky však není na takovou zátěž stavěná. Proto se největší problémy vyskytovaly u slepic drobnějších plemen, snášejících příliš objemná vejce velikosti L. Podle Christensena stojí nyní drůbežáři před velkým rébusem: Chtějí-li zůstat u dosavadní výtěžnosti a přitom zajistit, aby nosnice netrpěly chronickou bolestí, patrně budou muset vyšlechtit nová, odolnější plemena – což je ovšem otázkou přinejmenším několika generací. Do té doby doporučuje dvojice výzkumníků alespoň odložit první snůšku o několik týdnů, dokud nebude kostra mladé slepice kompletně zpevněná. 

Změna se blíží

Ke zlepšení podmínek života nosnic přistupují zákonodárci v různých státech odlišně. Pokud jde o klecové chovy, v Německu či právě v Dánsku pochází z uvedených podmínek přibližně každá desátá slepice. Česká republika sice zatím zaostává, ale do budoucna by se měla situace změnit i u nás: V roce 2019 schválili poslanci zákaz daného způsobu chovu od roku 2027. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907