Češi vynikají ve sportu budoucnosti: Závodí s drony a patří ke světové špičce

Při závodech se sice piloti nepohnou z místa a neměli by dokonce ani hýbat hlavou, ale jejich hbité drony sviští rychlostí až 160 km/hod. Ve zrychlení strčí hravě do kapsy i nejnovější bourák od Ferrari, z 0 na 100 se totiž dostanou za necelou vteřinu. V rychlém letu skrz trať složenou z různých překážek se dnes také soutěží. Občas kvůli závodům organizátoři uzavřou centrum Paříže, horskou zříceninu nebo solné doly. Evropskou ligu v drone racingu aktuálně vede český tým. Jak závody ve sportu budoucnosti probíhají?

09.11.2017 - Komerční prezentace



V době, kdy fungují různé vychytávky do domácnosti jako jezdící lednice, by nás nemělo překvapovat, že lidé soutěží v závodech se super rychlými drony. Zatím se sice nepořádá mistrovství světa, ale jde o poměrně mladý sport, který vznikl zhruba před 2 roky. Mistrovství Evropy v drone racingu neboli závodech s kvadrokoptérami už existuje. Poslední závod letošního ročníku Drone Champions League se bude konat v Berlíně začátkem prosince. Aktuálně se na špici tabulky drží český tým Rotorama. Více o závodění s drony nám prozradil Jan Mittner, jeden z pilotů Rotoramy.

Kdo se závodění s drony nejčastěji věnuje?

Je to opravdu různé. Napadá mě akorát jediná výjimka. Drone racingu se věnují pževážně muži. I když na profesionální úrovni se s pár závodnicemi setkáme, je to opravdu jen hrstka. Nadšení pro drony ale proniká všemi věkovými skupinami. Létají s nimi úplně malé děti, většinou s pomocí tatínků, ale také třeba šedesátiletí i sedmdesátiletí „dědečkové“. Věk většiny pilotů se sice pohybuje mezi 20 a 30 lety, ale nemáme tady žádnou spodní či horní věkovou hranici. K závodění s drony mají blíže lidé z technických oborů. Drony totiž nejen létají, ale často také padají, proto je dobré, když si je piloti zvládnou také opravit a zajímá je vše o technologiích.

Musí si člověk při prvním letu se závodním dronem na něco zvykat?

Let probíhá tak, že dron nese kameru spolu s video vysílačem a pilot má nasazené video brýle, přes které sleduje obraz z dronu prakticky bez zpoždění. Ten obraz, který pilot vidí, není příliš kvalitní a je pouze dvourozměrný. Dá se to přirovnat k obrazu ze staré televize. Proto se nejdřív musíte naučit odhadování výšky a všech vzdáleností. Můžete si to představit jako hraní počítačové hry na monitoru.

Můžete popsat pravidla závodů?

Máme vyznačenou závodní trať, kterou dron musí proletět. Je ohraničená různými bránami, které se prolétávají, vlajkami a pylony, které se oblétávají nebo jinými překážkami. Závod letí více dronů naráz, dva, tři, čtyři a někdy dokonce i osm. Začíná se hromadným startem a vyhrává ten, kdo doletí do cíle první.

Závodí jednotlivci nebo týmy?

Záleží na formátu soutěže. Většinou závodíte jako jednotlivec, ale právě v evropské sérii Drone Champions League proti sobě soupeří 4členné týmy. Myslím, že právě týmové závody více baví i diváky. Mají větší náboj, víc emocí. Tým Rotorama se před posledním závodem v Berlíně sice drží na první příčce, ale rozdíly mezi prvními třemi týmy v žebříčku jsou velmi malé.

Celý rozhovor a další novinky naleznete na Elektrina.cz.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Rotorama


Další články v sekci