Cesta do Čech: Jak vypadala první léta kralování Elišky Rejčky?

30.08.2019 - Alžběta Nagyová

Eliška Rejčka po celý život budila emoce. Byla krásná, milovala umění a dokázala sama podnikat. Jaká byla při příchodu do Čech?

<p>Elišku Rejčku spojují dějiny především s Václavem II.</p>

Elišku Rejčku spojují dějiny především s Václavem II.


Reklama

Eliška Rejčka po celý život budila emoce. Byla krásná, milovala umění a dokázala sama podnikat. Zbořila snad všechny mýty, které o ženách panovaly. V českých zemích byla cizinkou, což ještě posilovalo její auru „femme fatale“. 

Cizinka v zemi i v rodině

Na svatbu a cestu do Čech se Eliška velice těšila, radovala se z vyhlídky, že se stane královnou. Jenže manželský život ji zklamal. Václav II. brzy po svatbě odcestoval do války a ani po návratu z vojenského tažení po své mladičké choti netoužil. Vzhledem k tomu, že byl o celých sedmnáct let starší, než jeho královnička, není se mnoho co divit. I na to, než bude moci užívat Václavovy komnaty na Pražském hradě, musela Eliška čekat celé tři roky. Až pět let po svatbě porodila svou jedinou dceru Anežku. A co horšího - pár dní nato se stala vdovou, když její manžel zemřel. 

A aby toho nebylo málo, její postavení se tím velmi zkomplikovalo. Sedmnáctiletá vdova krátce po porodu, cizinka v rodině i v zemi, neměla se svými nevlastními dětmi – šestnáctiletým následníkem trůnu Václavem, patnáctiletou Annou a třináctiletou Eliškou – jednoduché vztahy ani za života svého manžela. Po jeho smrti se situace ještě vyostřila, nicméně ani to nebylo nic v porovnání s tím, co mělo teprve přijít. 

Dvojnásobnou vdovou ve dvaceti

Mladý Václav se stal králem jako Václav III. Jenže, jak se ví, velmi brzy byl v Olomouci zákeřně zavražděn a o opuštěnou přemyslovskou korunu se strhly kruté boje. Nejdřív ji vlastnil manžel Eliščiny nevlastní dcery Anny Jindřich Korutanský, ten byl ale záhy sesazen a jeho místo zaujal Rudolf Habsburský. Aby získal i polskou korunu, oženil se. S kým? Přece s královskou vdovou Eliškou Rejčkou! 

Ani tentokrát však nebyla českou královnou nadlouho. Rudolf zemřel na úplavici necelých devět měsíců po svatbě. Zlé jazyky spekulují i o tom, že příčinou jeho smrti ve skutečnosti nebyla nemoc. Habsburkův organizmus prý zkrátka nevydržel soužití s mladou, temperamentní a láskychtivou Eliškou! 

TIP: Mocný Jindřich z Lipé: Nekorunovaný český král

Po manželově smrti se Eliščino vdovské věno, které pobírala už po Václavově smrti, zdvojnásobilo, a i když musela opustit trůn, zůstalo jí pět bohatých měst: Polička, Chrudim, Vysoké Mýto, Jaroměř a Hradec. Právě ten si ani ne dvacetiletá vdova vybrala za svůj domov. Uchýlila se sem v době, kdy trůn ovládl Jindřich Korutanský. 

Mohla se oddávat vzpomínkám a truchlení, na to byla ale příliš mladá, příliš chytrá a příliš činorodá. Pustila se do zvelebování svých měst - a v této době také potkala svou osudovou lásku, Jindřicha z Lipé.

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Židé v koncentračním táboře Buchenwald při osvobození Američany v dubnu 1945.

Zajímavosti

Ani vzdání se trůnu a dvojnásobné zmrzačení nezachránilo knížeti Jaromírovi život.

Historie

Raný koncept roveru projektu AREE pro Venuši.

Vesmír

Snímkování pomocí LIDARu dovoluje rekonstruovat jinak neviditelné či dávno zaniklé stavby.

Věda
Věda

Parašutisté si prohlížejí jeden ze sestřelených amerických letounů

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907