Cesta do Čech: Jak vypadala první léta kralování Elišky Rejčky?

30.08.2019 - Alžběta Nagyová

Eliška Rejčka po celý život budila emoce. Byla krásná, milovala umění a dokázala sama podnikat. Jaká byla při příchodu do Čech?

<p>Elišku Rejčku spojují dějiny především s Václavem II.</p>

Elišku Rejčku spojují dějiny především s Václavem II.


Reklama

Eliška Rejčka po celý život budila emoce. Byla krásná, milovala umění a dokázala sama podnikat. Zbořila snad všechny mýty, které o ženách panovaly. V českých zemích byla cizinkou, což ještě posilovalo její auru „femme fatale“. 

Cizinka v zemi i v rodině

Na svatbu a cestu do Čech se Eliška velice těšila, radovala se z vyhlídky, že se stane královnou. Jenže manželský život ji zklamal. Václav II. brzy po svatbě odcestoval do války a ani po návratu z vojenského tažení po své mladičké choti netoužil. Vzhledem k tomu, že byl o celých sedmnáct let starší, než jeho královnička, není se mnoho co divit. I na to, než bude moci užívat Václavovy komnaty na Pražském hradě, musela Eliška čekat celé tři roky. Až pět let po svatbě porodila svou jedinou dceru Anežku. A co horšího - pár dní nato se stala vdovou, když její manžel zemřel. 

A aby toho nebylo málo, její postavení se tím velmi zkomplikovalo. Sedmnáctiletá vdova krátce po porodu, cizinka v rodině i v zemi, neměla se svými nevlastními dětmi – šestnáctiletým následníkem trůnu Václavem, patnáctiletou Annou a třináctiletou Eliškou – jednoduché vztahy ani za života svého manžela. Po jeho smrti se situace ještě vyostřila, nicméně ani to nebylo nic v porovnání s tím, co mělo teprve přijít. 

Dvojnásobnou vdovou ve dvaceti

Mladý Václav se stal králem jako Václav III. Jenže, jak se ví, velmi brzy byl v Olomouci zákeřně zavražděn a o opuštěnou přemyslovskou korunu se strhly kruté boje. Nejdřív ji vlastnil manžel Eliščiny nevlastní dcery Anny Jindřich Korutanský, ten byl ale záhy sesazen a jeho místo zaujal Rudolf Habsburský. Aby získal i polskou korunu, oženil se. S kým? Přece s královskou vdovou Eliškou Rejčkou! 

Ani tentokrát však nebyla českou královnou nadlouho. Rudolf zemřel na úplavici necelých devět měsíců po svatbě. Zlé jazyky spekulují i o tom, že příčinou jeho smrti ve skutečnosti nebyla nemoc. Habsburkův organizmus prý zkrátka nevydržel soužití s mladou, temperamentní a láskychtivou Eliškou! 

TIP: Mocný Jindřich z Lipé: Nekorunovaný český král

Po manželově smrti se Eliščino vdovské věno, které pobírala už po Václavově smrti, zdvojnásobilo, a i když musela opustit trůn, zůstalo jí pět bohatých měst: Polička, Chrudim, Vysoké Mýto, Jaroměř a Hradec. Právě ten si ani ne dvacetiletá vdova vybrala za svůj domov. Uchýlila se sem v době, kdy trůn ovládl Jindřich Korutanský. 

Mohla se oddávat vzpomínkám a truchlení, na to byla ale příliš mladá, příliš chytrá a příliš činorodá. Pustila se do zvelebování svých měst - a v této době také potkala svou osudovou lásku, Jindřicha z Lipé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907