Chaplinova lolitka Oona O´Neilová: Kvůli svatbě s komikem ji otec vydědil!

03.10.2018 - Eva Kentová

Když se brali, bylo Ooně O´Neilové osmnáct, Charlesi Chaplinovi čtyřiapadesát. Přesto spolu měli osm dětí a šťastně prožili zbytek života.

<p>Charlie vedle Oony mládl, ona vedle něj dozrávala</p>

Charlie vedle Oony mládl, ona vedle něj dozrávala


Reklama

Je Charlie Chaplin „na holčičky“? Vždyť tři z jeho čtyř manželek byli v době sňatku ještě „náctileté“. Hledá Oona v muži starším o třicet šest let náhradu za otce, slavného dramatika Eugena O´Neilla? Ten ji a matku opustil, když jí byly jen dva roky. Tyhle otázky si v roce 1943 kladou nejen novináři, ale celá hollywoodská společnost. V červnu toho roku se totiž žení slavný filmař s mladičkou krásnou dívenkou z lepší společnosti.

Oona O´Neilová chodila se spisovatelem Salingerem a režisérem Orsonem Wellsem. Salinger ostatně její manželství s Chaplinem nikdy nezkousne. „Šedivý Chaplin se doma vyvaluje na šifonéru jak mrtvá krysa. Je to asi nejapný popis, ale je mi jí líto, škoda její mladosti a krásy,“ popisuje dojmy ze své návštěvy u novomaželů.

Oona to ale vidí jinak: „Moje jistota a pocit bezpečí u Charlieho nepramení z jeho moci nebo bohatství. Důvodem je právě věkový rozdíl, což mi jistě potvrdí spousta mladých dívek, provdaných za starší muže. Moje dětství nebylo šťastné a on mi dal dar smíchu.“

Se stejnou jistotou to prohlašuje i po dvaceti letech manželství, v roce 1962: „Lidé si myslí, že mi nahrazuje otce, ale v tomto domě nepřemýšlíme o věku. Zcela jistě ve mně není otcovská fixace. On díky mě mládne a naopak já jsem díky němu dospělá,“ vysvětluje Oona. „Opravdu nikdy nepřemýšlím o jeho věku, jen narozeniny jsou pro mě pokaždé šok. To ale neznamená, že necítím, jak se na nás lidé dívají s rozpaky.“

Praní špinavého prádla

Bodejť by se nedívali. Chaplinovou první ženou je šestnáctiletá Mildred Harrisová, herečka z filmu Čaroděj ze země Oz. Jemu je v té sobě devětadvacet. Za dva roky následuje bouřlivý rozvod. „Je to lesba,“ tvrdí Chaplin. „Je to sexuální maniak,“ oplácí ona.

Další Charlieho manželkou se stane šestnáctiletá, v době svatby těhotná Lita Greyová, herečka, které chtěl dát roli. Rozvod je také příšerný a stojí ho milion dolarů. Ve více než čtyřicetistránkové obžalobě přiřkla Lita manželovi všechny představitelné sexuální zvrhlosti a hříchy. Obžalovací spis vychází dokonce v malém knižním vydání. To aby si ho mohl s gustem přečíst celý svět… Chaplinův životopisec Joyce Milton napsal: „Tohle manželství inspirovalo Vladimira Nabokova k napsání románu Lolita.“

Další manželka je naštěstí zletilá. Herečce Paulette Godardové dává Chaplin roli a tím i věčnou slávu v Moderní době a Diktátorovi. Po čase se rozcházejí, tentokrát však v dobrém.

Další aférka se mu ovšem velice nevyplácí. Herečka a přítelkyně mocných mužů Joan Barryová je také mladá a krásná a povahou podobná Chaplinově matce. Je přinejmenším podobně nevypočitatelná. A jak se později ukáže, trpí stejně jako jeho matka duševní chorobou. Charlieho začíná pronásledovat a žaluje ho o otcovství. Krevní testy vycházejí negativně, Chaplin je ale stejně odsouzen k placení alimentů. A bulvární tisk má opět žně.

V té době už ale potkává Oonu. Nejdříve u ní nachází podporu v těžkých chvílích. Zamilovanost na sebe nenechá dlouho čekat. A pointa? Manželství, kterému každý prorokuje jen pár měsíců, vydrží 34 let a přinese osm dětí. 

Dva tisíce žen

Není pravda, že by měl Chaplin vztahy jen s lolitkami. „Mou postelí prošly dva tisíce žen,“ chlubí se sám na konci života. Ano, oženil se postupně se třemi velmi mladými dívkami. Ale možná proto, že si – na rozdíl od jeho vyzrálejších partnerek – chtěly vzít ony jeho.

Proč byl Chaplin celý život fascinován právě mladičkou krásou? Jeho dcera Geraldine poznamenává: „Otec opravdu miloval mladé dívky, jejich čistotu, krásu a nevinnost, byl to věčný romantik.“ Jeho dlouholetý kameraman Rollie Totheroh zase říká: „Chaplin si vybírá mladé dívky proto, že je strašně nejistý sám sebou. Myslí si, že ženy může svést jen tehdy, když má nad nimi převahu  jako režisér a muž schopný z nich udělat hvězdu.“ 

Existuje i názor, že Charlie celý život hledal nápodobu své matky. Hannah Chaplinová byla subreta ve varieté, kde vystupovala pod uměleckým jménem Lily Harleyová. Otec Charles byl operetní zpěvák. Ženu s dětmi opustil rok po Charlieho narození a posléze se upil k smrti. Hannah celý život trpí depresemi a později i duševní chorobou. Charles i jeho bratr Sydney se jí snaží všemožně pomáhat z chudoby. V dětství oba často trpí hladem, nějakou dobu žijí v chudobinci. Charlie se objevuje poprvé na jevišti v pěti letech. Tehdy za matku zpívá, když jí zradí hlas. Po mnoha letech je pak šťastný, když jí v Hollywoodu může nabídnout luxus, o jakém se jí nesnilo. Charlieho vkus na ženy byl tedy možná podmíněn celoživotním hledáním krásné, něžné a mladičké dívky, kterou může ochraňovat. Vyšlo to až s tou poslední, s Oonou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Historická červená knihovna

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907